Almanya

Published on Aralık 1st, 2021

0

Berlin’de sosyalistlerin anıt-mezarları ziyaret edildi

Kasım şehitler ayı kapsamında, Berlin’de enternasyonal devrim şehitlerinin anıt-mezarları ziyaret edildi. Ziyaretlerde ölümsüzlere bağlılık sözü verildi, enternasyonal marşı söylendi.

Komünist gençler tarafından organize edilen ziyaretlerin ilki aralarında Rosa Luxemburg ve Karl Liebknect’in mezarlarının da olduğu ve onlarca devrim şehidinin yattığı Friedrichsfelde Sosyalistler Anıt mezarlığına yapıldı. Saygı duruşunun ardından mezarlara çiçekler bırakıldı ve enternasyonal marşı okundu. Rosa ve Karl’ın mücadelesinden kesitler aktarıldı.

Ardından Friedrichshain semtinde Hitler faşizmine karşı savaşta yaşamını yitirmiş olan Polonyalı askerlerin ve Alman antifaşistlerin anısına yapılmış olan anıt ziyaret edildi. Burada da saygı duruşunun ardından çiçekler bırakıldı ve yapraklardan temizlendi.

Komünistler aynı semtte bulunan, İspanya’da Enternasyonal Tugaylarda savaşarak ölümsüzleşenlerin anısına yapılmış olan anıtı da ziyaret ederek, çiçekler bıraktılar ve saygı duruşunda bulundular.

Son olarak Treptow semtinde Hitler faşizmine karşı savaşta Berlin ve civarında savaşırken ölümsüzleşen 7-8 bin civarında Kızıl Ordu savaşçısının yattığı Kızıl Ordu Anıt-Mezarlığı ziyaret edildi. Burada da çiçekler bırakan ve saygı duruşunda bulunan komünistler, ölümsüzlere bağlılık sözü verdiler.

(Atılım Berlin)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑