Belçika

Published on Haziran 20th, 2022

0

Brüksel’de 80 bin kişi sokaklara çıktı

Belçika’nın başkenti Brüksel’de sendikaların çağrısı üzerine 80 bin dolayında kişi sokaklara çıktı.

Alım gücünün arttırılması için daha iyi ücret talep eden sendikalar, greve gitti.

İşçi sendikası FGTB Brüksel’de yapılan gösteriye 80 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Polis ise 70 bin kişinin eyleme katıldığını belirtti. FGTB Başkanı Thierry Bodson, 10 yıldır böyle bir eylem görmediklerini kaydetti.

Eylemde konuşmalar yapan sendika sorumluları, “Ücretlerin otomatik endekslenmesine dokunmayın” mesajını verdi.

Belçika’da ücret değişikliklerini çerçeveleyen 1996 tarihli yasa, eylemin odağında yer alıyor. Bu yasa ile, Belçika şirketlerinin komşu ülkelerle karşılaştırıldığında kardan ödün vermemek için ücretleri kabul edilebilir marjlar içinde tutmayı amaçlıyor.

Bu çerçevede 2021-2022 dönemi ücret maliyetlerindeki değişiklikler için maksimum marj yüzde 0,4 olarak belirlenmişti. Bu da tüm faaliyet sektörlerindeki maaşların iki yılda (endeksleme hariç) yüzde 0,4’ten fazla artamayacağı anlamına geliyor.

Bu yasanın zamanını doldurduğunu düşünen sendikalar, 2023-2024 mesleklerarası anlaşmadan önce sıçrama yapmak istiyor, zira maksimum marjın daha da düşürülmesinden endişe ediyorlar.

Eylemde konuşan Hristiyan sendika CSC Genel Sekreteri Marie-Hélène Ska, “Birçok insan, eğer varsa, şu anda rezervlerinden yararlanıyor. Yaşamakta zorlanıyorlar” dedi.

Brüksel’de yapılan yürüyüşe paralel olarak başta ulaşım ağlarında olmak üzere iş durdurma eylemi yapıldı.

Brüksel’de otobüs, tren ve metro gibi toplu taşıma araçlarında iş yavaşlatıldı. Belçika’nın diğer bir çok kentinde de benzer durum yaşandı. Ayrıca eğitim sistemi, atık toplama hizmeti, hava ulaşımı, postaneler ve alışveriş merkezleri de ağır bir şekilde grevden etkilendi.

FGTB sendikası bu toplumsal hareketin devamına ilişkin 28 Haziran’da federal komitesini toplayacak.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑