..." /> Devrim ve komünizm şehitleri Viyana ve Ulm’de anıldı

Sosyalizm

Published on Ocak 29th, 2023

0

Devrim ve komünizm şehitleri Viyana ve Ulm’de anıldı


Devrim ve Komünizm Şehitlerini Anma Haftası kapsamında Avusturya ve Almanya’da Partizan tarafından anma etkinlikleri düzenlendi.

27 Ocak Cuma günü Avusturya’nın Viyana ve 28 Ocak Cumartesi günü Almanya’nın Ulm kentinde düzenlenen etkinlikler komünizm ve devrim mücadelesinde ölümsüzler anısına gerçekleştirilen saygı duruşları ile başladı.

Saygı duruşunun ardından yapılan açılış konuşmalarından sonra sinevizyon gösterimleri ile devam eden ve yoğun katılım olduğu etkinlikler, ölümsüzler anısına söylenen mücadele türküleri ve marşların ardından son buldu.

(Yeni Demokrasi)

Ulm etkinliğinin ilgili detaylı haberi:

Komünizm Kavgasında Ölümsüzleşenler Ulm’ da Anıldı

Proletarya Partisi’ nin Ocak ayının son haftasını Parti ve devrim şehitlerini anma ayı kararı çerçevesinde düzenlenen anma etkinliklerinin birisi de Almanya Neu-Ulm’ da , AJK derneğinde gerçekleştirildi.

PARTİZAN tarafından düzenlenen anma etkinliğine PARTİZAN taraftarlarının yanısıra dost kurumlardan da katılımlar gerçekleşti.

Kitlenin selamlandığı açılışın ardından, Devrim ve Komünizm kavgasında yaşamını yitirenler adına 1 dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu esnasında bir yoldaş tarafından devrim andı okundu.

Ardından açılış konuşması gerçekleştirildi. Açılış konuşmasının ardından hazırlanan sinevizyon sunumu gerçekleştirildi. Oldukça beğeni toplayan sinevizyon gösteriminin ardından, sembolik olarak belirlenen yoldaşlarımızdan, Ali Haydar Yıldız, Meral Yakar, Orhan Bakır, Süleyman Cihan, Mehmet Demirdağ, Sefagül Keskin, Nergiz Gülmez, Ayfer Celep, Barbara Anna Kistler, Yetiş Yalnız ve Erol Volkan İldem yoldaşların büyük posterleri eşliğinde, teker teker yoldaşları tanıtan ve kavgaları ile partinin sahiplenilmesini işleyen konuşma yapılarak sahnenin önünde dizilip ardından hep beraber „yoldaş seni anacağız…“ marşı kitle ile beraber söylendi.

Oldukça beğenilen bu sunumun ardından, TKP/ML-MK’ sinin Ocak ayına dair açıklaması sinevizyon olarak sunuldu. Sunumun bitiminde güçlü bir şejkilde „Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO-TMLGB“  ve „Devrim şehitleri ölümsüzdür“ sloganları güçlü bir şekilde atıldı.

Ardından Almanya ‚ da örgütlü mücadele veren Maoist „İnternationale Kollektiv Freiburg“  adına sahneye davet edilen bir yoldaş sunumunu almanca olarak yaptı. Sunumunun sonunda Yaşasın TKP/ML sloganı ile sonlandırırken, kitle hep birlikte „Hoch Die Internationale Solidaritât“ sloganı ile karşılık verdi. Ardından dost kurumlardan MLKP adına konuşma gerçekleştirilerek, anma etkinliği selamlandı ve birlikte mücadelenin önemine dair vurgu yapıldı.

Dost kurumların konuşmalarının ardından, bir yoldaş tarafından  Proletarya Partisi’ nin de içerisinde etkin olarak yer aldığı Enternasyonal Komünist Birlik’ in oluşturulduğuna ve onun bizler açısındaki önemine dair kısa bir bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmenin ardından hazırlanan marşlar katılımcılarla birlikte hep beraber söylendi. Ardından yoldaşlarımız tarafından Keman eşliğinde şiir sunumu gerçekleştirildi.

Gerek katılım gerekse de içerik bakımından oldukça olumlu olarak gerçekleşen etkinlik, kitlenin de genel beğenisini almıştır. Özellikle içerisinde bulunulan mevcut politik atmosferde, sınıf mücadelesi ve onun bir parçası olan kavgamızın ölümsüz mimarlarının sahiplenilmesi, oldukça anlamlı ve önemli bir yerde durmaktadır.

AHM-Ulm

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑