Fransa

Published on Mayıs 31st, 2023

0

Ecevit Piroğlu’na özgürlük istendi

Kirli pazarlıklar sonucu Sırbistan’da gözaltına ılınan ve Türkiye’nin iadesini istediği enternasyonal devrimci Ecevit Piroğlu’nun iadesine yapılan itirazın  3. kez temyiz mahkemesinde görüldüğü Paris Strasbourg Kemer önünde yapılan eylemle Piroğlu’ na özgürlük istendi.

Avrupa Demokrat (Paris)

Devrimci Ecevit Piroğlu’nun Sırp devleti tarafından Türkiye’ye iade kararının durdurulması için Türkiye Göçmen İşçiler Kültür Derneği  ACTİT’in çağrısı ile Strasbourg Saint Denis kemer önünde bir eylem yapıldı.

Eylemde ACTİT eşbaşkanı Kemal Karanfil bir konuşa yaparak Piroğlu’nun özgürlüğü için enternasyonal dayanışma çağrısı yaptı.

Karanfil konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı.

“Kürt halkının dostu İŞİD’in düşmanı Ecevit Piroğlu yargılanıyor. Halklarımızın mücadelesine destek ve özgürlüğün insanı Ecevit Piroğlu Sırbistan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne Erdoğan ve Bahçeli faşizmine teslim edilmek isteniyor. Bizler diyoruz ki Ecevit Piroğlu halkımızın dostu,  özgürlüğü savunan IŞİD’e karşı mücadele etmiş bir devrimcidir. İki yıldır Sırbistan cezaevlerinde tutsak edilen, her seferinde Türkiye’ye iadesi kararlaştırılan ama  uluslararası devrimci kamuoyunun baskısıyla durdurulan Ecevit Piroğlu’nun Sırbistan devletine diyoruz ki Türkiye devletine vermeyin. Çünkü Türkiye devleti faşist bir devlettir. Özgürlüğün adaletin düşmanıdır. Kürt halkının emekçilerin düşmanıdır.  Bahçeli ve Erdoğan haklarımızın iradesini gasp eden bir hırsızdır. Piroğlu’nun Türkiye’ye iadesi demek ömür boyu cezaevinde kalması demektir. Piroğlu IŞİD’e karşı savaşmış bir devrimcidir. Şimdi Erdoğan İŞİD’in intikamını Piroğlu’ndan ve devrimcilerden almak istiyor. Ecevit Piroğlu Türkiye’ye teslim edilmemelidir, edilmemesi için tüm kamuoyunun Ecevit Piroğlu ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Eylemde “Ecevit Piroğlu’na özgürlük “ Kahrolsun faşist Türk devleti” sloganları atıldı.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑