Türkiye

Published on Aralık 14th, 2021

0

Ekonomistlere göre “erken seçim”den başka çare kalmadı

Türk Lirası’nın haftaya büyük değer kaybıyla başlamasının ardından, Merkez Bankası’nın müdahalesi kurlarda beklenen düşüşü getirmedi. DW Türkçe’ye konuşan uzmanlar, ekonominin kurtuluşu için erken seçime işaret ediyor.

Hükümetin yüksek kur-düşük faiz politikasına dayalı yeni ekonomi modelinin piyasalarda yarattığı sarsıntı sürüyor. Eylül’den beri faiz indirimine giden Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın son faiz kararını 16 Aralık Perşembe günü açıklayacak. Bankanın faiz kararını vereceği haftaya Türk Lirası tarihi değer kaybederek başladı. Dolar/TL kuru 14,75’i, Euro/TL kuru 16,65’i aştı. Gram altının fiyatının 800 liranın üstüne çıkması, altının da kurlardaki yükselişe paralel ilerlemesi olarak değerlendirildi.

Türk Lirası’ndaki değer kaybının sürdüğü saatlerde Merkez Bankası’ndan “döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde” doğrudan müdahale geldi. Merkez Bankası’nın bu hamlesi, son iki haftadaki dördüncü müdahale olarak kayıtlara geçti. Müdahale sonrası dolar/TL kuru 14,16’ya, euro/TL kuru ise 15,96’ya kadar gerilediyse de, bu gerilemenin “beklenen düzeyde” olmadığı bilgisi siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’yle İstanbul’da sürpriz bir şekilde toplantı kararı aldı. Toplantıya kamu bankaları genel müdürleri de katıldı. Beş sürdüğü belirtilen toplantı sonrasında açıklama yapılmadı.

Haberin devamı için tıklayın:
Ekonomistlere göre “erken seçim”den başka çare kalmadı

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑