Türkiye

Published on Haziran 10th, 2021

0

Emekçiler borç içinde, Erdoğan’a göre açlık yok

Partisinin dün yapılan grup toplantısında konuşan Tayyip Erdoğan, açlık, yoksulluk olmadığını iddia etti, yoksul halkı nankörlükle suçladı. Erdoğan, “Neymiş millet açmış. Aç olarak dolaşanları buyurun siz doyuruverin” diyerek muhalefet partilerine çattı. Erdoğan açlık olmadığını iddia ederken, halk banka ve TOKİ borçlarıyla boğuşuyor.

Tayyip Erdoğan, dün katıldığı AKP grup toplantısında, “açlık, yoksulluk” yok dedi. Erdoğan’a göre iktidar, devletin bütün olanaklarını halk için seferber etti. Nankörlük suçlamasında bulunmayı da ihmal etmedi. Erdoğan şöyle konuştu: “Neymiş millet açmış, bundan bahsediyorlar. Aç olarak dolaşanları buyurun siz doyuruverin. Bizler tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bu konuda en ufak bir aksama söz konusu değil. Yapılandırma ise tüm yapılandırmaları yapıyoruz. Nankörlük parayla değil.”

DEMİRÖREN’E MİLYON DOLAR HİBE
Erdoğan’ın seferber ettiğini savunduğu olanaklar devede kulak bile değil. Pandemi sürecinde kapatılan küçük esnaf iflasa ve intihara sürüklendi. Çiftçiler ürettiklerini, üretim maliyetinden daha düşük ücretlerle satmak zorunda bırakıldı. Esnafın sadece bir kısmına, bir kereye mahsus olmak üzere 3-5 bin lira arasında para dağıtılırken, işçiler, Kod-29, Kod-49 gibi rakamları değişen, içeriği aynı olan düzenlemeler ya da ücretsiz izin adı altında işten atıldı, açlığa mahkum edildi. İşsizlik fonu patronlara hibe edildi. Bununla da yetinilmedi, Demirören gibi büyük sermaye gruplarına milyon dolarlar banka kredisi adı altında hibe edildi.

EMEKÇİYE BORÇ YAPILANDIRMASI
Erdoğan’ın yoksulluğa öngördüğü ise borçlarını yapılandırarak, yüksek faizlerle geri ödemelerini istemek.

Erdoğan’ın iktidarı döneminde 2002-2019 yılları arasında 53 bin 425 kişi intihar ederken, 4 bin 801 kişinin resmi raporlara göre intihar nedeni açlık ve yoksulluk. Bu oranın daha yüksek olma ihtimali oldukça fazla, çünkü intihar edenlerin yarısının neden intihar ettiği bilinmiyor.

BANKA VE TOKİ BORÇLARI ARTIYOR
Bankalar eliyle büyük patronlara milyon dolarlar değerinde banka kredileri hibe edilirken, emekçiler, yoksul halk, bankalara ve çeşitli finans şirketlerine borçları her geçen gün artıyor. CHP’nin haftalık ekonomi raporuna göre, 21-28 Mayıs arasında bu rakam 10.1 milyar lira artarak 882.3 milyar liraya yükseldi. Bu borcun 18.2 milyar lirası takipte yani haciz işlemine yürütülüyor. Toplam borcun 722.9 milyar lirası tüketici (konut, otomobil dahil) kredilerinden, 159.3 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor.

Yani emekçi halk bir yandan işsizlik, yoksulluk ve açlığa mahkum edilirken, diğer yandan banka kredileriyle yaşamları ipotek altına alınıyor.

Halkın, Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) olan borçları da 26.4 milyar lira. 

İlk 4 ayda geçen yılın aynı dönemine göre, 13 bin 221 artışla 39 bin 66 şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi kapandı. 

2021 yılının ilk 5 ayında 40 bin 5 esnaf da işyerlerini kapatmak zorunda kaldı.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑