..." /> Emin Alper Cannes'da konuştu: Aklımız ve kalbimiz Çiğdem'le

Sinema

Published on Mayıs 23rd, 2022

0

Emin Alper Cannes’da konuştu: Aklımız ve kalbimiz Çiğdem’le


“KURAK GÜNLER” CANNES’DA PRÖMİYER YAPIYOR – 75. Cannes Film Festivali’ndeki gösterim öncesinde konuşan yönetmen, “Meslektaşımız ve filmimizin ortak yapımcılarından biri olan Çiğdem Mater’e teşekkür ederim. Şu an bizimle değil, çünkü kendisi gülünç bir dava sonucu hapse atıldı” dedi.

Emin Alper’in yönettiği “Kurak Günler” (Burning Days) bugün 75. Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) kategorisinde dünya prömiyerini yapacak.

Türkiye-Fransa-Almanya-Hollanda-Yunanistan-Hırvatistan ortak yapımı filmin dünya galası bugün Salle Debussy’de gerçekleştirilecek.
Emin Alper, gösterim öncesi yaptığı konuşmada, festivalde yer aldıkları için mutlu olduklarını belirterek yapımcılarına da teşekkür etti. Ardından Gezi Davası’nda yargılanan ve 18 yıl hapis cezası verilen yapımcı Çiğdem Mater’e teşekkür etti.

Alper, “Meslektaşımız ve filmimizin ortak yapımcılarından biri olan Çiğdem Mater’e teşekkür ederim. Şu an bizimle değil, çünkü kendisi gülünç bir dava sonucu hapse atıldı. Bizimle olmasa da aklımız ve kalbimiz onun yanında” dedi.

Filmin oyuncu kadrosunda Selahattin Paşalı, Ekin Koç, Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci, Sinan Demirer, Nizam Namidar, Ali Seçkiner Alıcı ve Eylül Ersöz yer alıyor.

Film, kuraklık sorunuyla boğuşan Yanıklar kasabasına yeni atanan genç savcı Emre ile belediye başkanı Selim, yerel gazeteci Murat ve kasabanın eşrafı arasında yaşanan çekişmeleri konu alıyor. Film, politik olmasının yanında yozlaşmış sistem üzerinden iyi ve kötü kavramlarını felsefi bir bakışla yeniden değerlendiriyor.

Dördüncü uzun metraj filmi ile Cannes’da yer alan Emin Alper; “Tepenin Ardı”, “Abluka”, “Kız Kardeşler” filmleri ve “Alef” dizisi gibi yapımlarıyla biliniyor. Yönetmen aynı zamanda Sinematek Sinemaevi’nin de sanat yönetmenliğini üstleniyor.

Film, Cannes’daki dünya galasının ardından 2022’nin sonbahar aylarında Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

(Bianet – MD/AÖ)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑