Müzik

Published on Mayıs 25th, 2022

0

Hatimoğuları konser yasaklarını Meclis gündemine taşıdı

Adana Milletvekili Hatimoğulları, “Pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı, sanatçıların turnelerine başladığı süreçte sanata ve sanatçıya destek olunması gerekiyorken gerekçesiz bir biçimde iptal kararları veren; valilikler ve belediyeler hakkında idari soruşturmalar başlatılacak mı?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları üst üste iptal edilen ve yasaklanan konserler için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

TIKLAYIN – Son 3 yılda onlarca Kürtçe etkinlik yasaklandı

Konser, tiyatro ve sanatsal etkinliklerin kurumların, “değer yargılarını ve görüşlerini paylaşmıyor” açıklamasıyla veya hiçbir açıklama yapılmadan iptal edilmesi üzerine gelen tepkiler artıyor.

İptaller üzerine bir tepki de HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’ndan geldi. 

HDP Milletvekili Hatimoğlları, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği soru önergesinde şöyle dedi:

“Son günlerde konser ve müzik etkinliklerinin keyfi olarak yasaklandığı/iptal edildiği basına yansımaktadır. Kürt sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta Kocaeli Derince’de vereceği açık hava konseri AKP’li Derince Belediyesi tarafından iptal edilmiş, Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin 17 Mayıs’ta yapılması planlanan Muş konseri, Valilik tarafından yasaklanmıştı. Amed Şehir Tiyatrosu’nun oynayacağı ‘Don Kixot’ oyunu da iptal edilmişti.

“Yunan sanatçı Matthaios Tsahouridis’in Trabzon’da vereceği konser de yasaklanmış, yasak üzerine Tsahouridis ile sahneyi paylaşacak olan Apolas Lermi yasağı protesto ederek sahneye çıkmamıştı. Ardından Apolas Lermi de Denizli konserinin Pamukkale Belediyesi, Bostancı konserinin ise organizasyon tarafından iptal edildiğini duyurdu.

“Yine geçtiğimiz günlerde yaşanan konser iptalleri arasında; Bitlis Eren Üniversitesi’nde yapılması planlanan Bahar Şenliği programında yer alan Stêrka Karwan müzik grubunun konserinin hiçbir gerekçe gösterilmeden iptal edilmesi ve Niyazi Koyuncu’nun 25 Mayıs’ta vereceği konserin Pendik Belediyesi tarafından engellenmesi vardı. Koyuncu engellemeye ilişkin sosyal medya hesabından; ‘Pendik Halk Eğitim Merkezi’nin 25.05.2022 tarihinde Sahil Meydanı’nda düzenleyeceği etkinlikte sahne almam Pendik Belediye Başkanlığı tarafından engellenmiştir. Belediye, iptal gerekçesi olarak kurumlarının ‘değer yargılarını ve görüşlerini’ paylaşmayan bir müzisyenin, Pendik Meydanlarında konser yapmasına müsaade edilmeyeceğini sunmuştur’ ifadeleri ile açıklamıştır.”

“İptallerin gerekçesi nedir?”

Hatimoğulları şu soruları yöneltti:

1- Bahsi geçen konserlerin iptal edilme/yasaklanma gerekçeleri nedir? Bu iptal kararları Bakanlığınız talimatı ile mi alınmıştır?
2- Başvuruları aylar öncesinde yapılan konserlere günler kala iptal edilmesi olağan mıdır?
3- Valilikler ya da belediyeler tarafından benzer biçimde izin verilmeyen etkinlikler hangileridir?
4- Bakanlığınızın Türkçe dışındaki dillerde yapılan sanatsal etkinliklerin yasaklanmasına dair genelgesi mi vardır?
5- Pandemi kısıtlamalarının kaldırıldığı, sanatçıların turnelerine başladığı süreçte sanata ve sanatçıya destek olunması gerekiyorken gerekçesiz bir biçimde iptal kararları veren; valilikler ve belediyeler hakkında idari soruşturmalar başlatılacak mıdır?
6- Her gün yeni konser ve etkinliklerin iptallerinin gündeme gelmesi konusunda Bakanlığınızca alınacak önlemler olacak mıdır?
7- Kurumların sanatçıların etkinliklerini iptal etme gerekçesi olarak ‘değer yargıları ve görüşlerini paylaşmamasını’ göstermek alenen ayrıştırıcı ve ötekileştirici bir tutumdur. Yurttaşların ve sanatçıların bu tutuma maruz bırakılmasının önüne geçmek üzere tarafınızca adım atılacak mıdır?

 (Bianet – AK/AÖ)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑