LGBTİQ+

Published on Haziran 24th, 2022

0

Haziran başından beri LGBTİ+’ların nefes alması bile yasak

30. LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilmek istenen etkinlikler Türkiye genelinde yasaklandı, yasaklanmaya devam ediyor. Hukuki bir dayanağı olmayan yasakların gerekçelerinden biri: “Huzur ve esenliğin sağlanması.”

LGBTİ+’lar üzerindeki baskılar her geçen gün artmaya devam ediyor. Onur Yürüyüşü ilk olarak 2015 yılında yasaklandı; fakat Onur Haftası etkinlikleri iç ve dış mekânlarda ilk kez bu sene yasaklanıyor. LGBTİ+’lar bir araya gelip piknik bile yapamıyor, basın açıklamaları engelleniyor, ters kelepçeyle gözaltına alınıyorlar.

Haziran ayı başından beri yasaklanan Onur Ayı etkinliklerine dair, muhalefet partilerinin tepkisi ise son derece cılız ve dolayısıyla yalnızlaştırıcı. Saldırı ve yasaklara dair resmi açıklama yapan iki milletvekili var: Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil.

Kitlesel olarak katılınan, milletvekillerinin de LGBTİ+’larla birlikte yürüdüğü Onur Yürüyüşleri’nden nasıl bu aşamaya gelindi? Bu elbette başka bir haberin konusu.

Bu haberin konusu ise LGBTİ+’ların beş kişi bile bir araya geldiklerinde saldırıya uğramaları ve onlara yönelik açık tehditler; her yerde oldukları için her yerde karşılaştıkları yasaklar.

İlk yasak: Yeldeğirmeni’ndeki açıklama

5 Haziran 2022’de İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı Yeldeğirmeni’nde Onur Ayı kapsamında basın açıklaması yapmak isteyen LGBTİ+ aktivistleri, açıklamayı okurken polis şiddetine maruz kaldı. 11 kişi ters kelepçeyle gözaltına alındı.

Gözaltılardan sonra kitle “Lubunyanın onuru işkenceyi yenecek” sloganları atarken, Yeldeğirmeni sakinleri ise polisin mahallelerinden gitmesine dair sloganlar attı.


Saldırı nedeniyle okunamayan açıklamadan: “Biz LGBTİQA+ lar yine yeni yeniden sokaklardayız. Bağırışlarımız, kahkahalarımız ve sloganlarımız bu sokaklarda yankılanıyor. Kimliklerimiz, yönelimlerimiz, yönelimsizliklerimiz, tüm varoluşlarımızla buradayız. Tehdit, baskı, sınır yasak umrumuzda değil; pusulamız kesişimsel kuir ve transfeminist politikalarımızla buradayız; bedenlerimiz, dilimiz, arzularımızla buradayız. Direnişimizle buradayız!”

ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne yasak

10 Haziran’da “Hatırla!” sloganı ile düzenlenmesi planlanan 10. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne dair rektörlükten öğrencilere e-mail geldi: “Her türlü güvenlik önlemi alınacaktır.” Düzenlenen yürüyüşte 38 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.


Saldırı nedeniyle okunamayan açıklamadan: “Transfobiyi hatırla!, LGBTİQAA+fobiyi hatırla!, Hande Kader’i, Eylül Cansın’ı, Hande Buse Şeker’i, Okyanus Efe’yi, Ahmet Yıldız’ı, fobik devlet yüzünden kaybettiğimiz tüm lubunyaları hatırla!, direnen seks işçilerini hatırla!, LGBTİQAA+ olduğu için iş bulamayan lubunyaları hatırla!, LGBTİQAA+ yok öyle bir şey diyip, lubunyaları hedef gösteren ve şiddeti meşrulaştıran fobik iktidarı hatırla!, trans çocukların var olduğunu hatırla!, lubunyaların her alanda var olduğunu ve bunun yok sayılamayacağını hatırla!”

Çanakkale’de tüm etkinliklere yasak

12 Haziran’da Çanakkale Valiliği Çanakkale’de birincisi düzenlenmesi planlanan Onur Yürüyüşü programına yasak getirdi. MUAF+ Çanakkale LGBTİA+ İnisiyatifi’nin düzenlediği program İFAM-Akıncılar ve Yesevi Alperenler Teşkilatı Onur Yürüyüşünü “ahlaksızlık” olarak nitelendirilerek Çanakkale Valiliği’ne yasaklama çağrısı yaptı.

MUAF+ Çanakkale LGBTİA+ İnisiyatifi yasaklama ve tehditlerin ardından “Her gün karşılaştığımız bu dili çok iyi tanıyoruz. Tüm saldırıların, tehditlerin, engellemelerin, yok sayma girişimlerinin ardında korkularının yattığını biliyoruz. Biz korkmuyoruz!” dedi.

Beyazıt’ta tehdit

17 Haziran’da LGBTİ+’ların İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde yapmayı planladığı piknik, başlamadan hedef alındı. LGBTİ+’lardan önce “Tekbir” sloganları atan bir kitle, Beyazıt’ta yerini aldı.

Kitle “Beyazıt bizimdir, bizim kalacak” ve “Tekbir, Allah-u Ekber” sloganları attı. Piknik, linç ve saldırı tehditleri nedeniyle iptal edildi.

Datça’da 30 günlük yasak

20 Haziran’da Muğla’nın Datça ilçesinde Onur Haftası kapsamında yapılmak istenen tüm etkinliklere Datça Kaymakamlığı tarafından yasak getirildi. Yurttaşların huzur ve güvenliği bahane edilerek getirilen yasağın 20 Haziran’dan itibaren 30 günü kapsayacağı duyuruldu.

İstanbul’daki tüm etkinliklere yasak

Bu sene otuzuncusu düzenlenmesi planlanan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları tarafından yasaklandı. Etkinliklerin öncesinde de İstanbul Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bağlı polisler Onur Haftası etkinliklerinin yapılacağı mekânlara giderek bilgi almaya çalıştı.

Kaymakamlık kararına göre Onur Haftası etkinlikleri “Huzur, güvenlik ve esenliğin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” yedi gün süreyle yasaklandı.


İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, “İstanbul Valiliği, Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlığı, Süleyman Soylu ve 12. Cumhurbaşkanına açık mektup ve talep” başlıklı bir metin kaleme aldı. “İslamcılık” bayrağı altında faaliyet yürüten çeşitli grupların, 25 Haziran Pazar günü Taksim’de gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklere yönelik saldırı tehditlerinden bahsedilen açıklamada “Bu çağrıya engel olmak, 26 Haziran Pazar günü bu grubun Taksim’de toplanmasını ve biz lubunyaları hedef almasını engellemek sizin göreviniz,” denildi.

Antep’teki ilk Onur Yürüyüşü’ne yasak

23-26 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek Gaziantep 1. Onur Haftası alınan tehditler sonrasında dün (22 Haziran) iptal edildi. Gaziantep Onur Haftası komitesi iptal nedeninin gelen tehditler olduğunu açıkladı.

Gaziantep Valisi’nin açıklamasının ardından saldırı ve tehditlerle karşı karşıya geldiklerini belirten komite hedef gösterenler arasında Eğitim-Bir-Sen, Alperen Ocakları, Memur-Sen gibi kurumlar olduğunu belirtti.

Komite: “Gaziantep Barosu ve Gaziantep-Kilis Tabipler Odası da sosyal medya üzerinden hedef odağıydı. Yerelde bulunan TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Şehitkamil Bilgi Yılı İlçe Halk Kütüphanesi’nin renkli duvarları da hedef gösterildi” dedi.

Eskişehir’de 15 günlük yasak

Son olarak bugün ise (24 Haziran) Eskişehir Valiliği, Onur haftası nedeniyle kamuya açık alanlarda yapılması planlanan yürüyüş, oturma eylemi, stand ve çadır kurma, şenlik ile festivalleri 15 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

Valiliğin internet sitesinde etkinliklerin yasaklanma gerekçesi için “Kamu esenliğinin ve genel asayişin devamının sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın, genel ahlakın ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması amacıyla,” denildi.

İstanbul Onur Haftası Komitesi’nin çağrısı ise baki: “Cuma (24 Haziran) mesai saati bitimine kadar, valilik tarafından yaşam, örgütlenme ve eylem haklarımızın korunacağı ve garanti altına alınacağı bir önlem ve düzenleme yapılmadığı takdirde sizlerin sahip olduğu yetkiyi kötüye kullanmanıza izin vermeyeceğimizi, Türkiye halklarına ilan ediyor, özgür ve eşit yaşamı savunan herkesi bizlerle dayanışmaya davet ediyoruz!”

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑