Türkiye

Published on Haziran 4th, 2022

0

HDP’li vekiller: İktidarın saldırıları değil, mücadelemiz sonuç verecek


HDP, HDK ve GÖÇİZDER’e yapılan soykırım operasyonlarına tepki gösteren HDP milletvekilleri, direnişin sonuç vereceğini ve iktidarın yıkılacağını belirtti, HDP’yi sahiplenmeye çağırdı.

HDP, HDK ve GÖÇİZDER’e 10 ilde yapılan siyasi soykırım operasyonlarında onlarca kişi gözaltına alındı.

HDP’ye açılan kapatma davası, Kobanê Kumpas Davası ve de her geçen gün bir yenisi yapılan siyasi operasyonlarını ANF’ye değerlendiren HDP milletvekilleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Serpil Kemalbay, ülkenin çok büyük bir ekonomik, siyasi çıkmaza girdiğini, iktidarın da bu sıkışmışlık içinde Kürtlere ve demokrasi mücadelesine saldırdığını söyledi.

‘SALDIRILAR YOĞUNLAŞARAK SÜRECEK’

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, operasyonların sistematik bir halde devam ettiğinin altını çizerken bunların yaklaşan bir erken seçimin de habercisi olduğunu söyledi. Kemalbay, şöyle konuştu:

“Operasyonların sistematik ama seçimlere yaklaşıldığı şu günlerde daha da yoğunlaşarak ve yaygınlaşarak sürdürüldüğünü görüyoruz. Türkiye’de şu anda büyük bir ekonomik buhran var. Aynı zamanda savaş ortamı ile toplum oldukça gergin bir noktada ve de AKP-MHP faşist bloku her gün oylarını da eritiyor. Ancak kendileri de çeşitli biçimlerde iktidarı da bırakmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söylüyorlar.

Bütün bunları yaparken de tabii ki HDP’nin kilit partisi olma rolünden dolayı HDP’yi siyasi olarak tasfiye etme ve böylece kendi yollarını biraz olsun açmak için saldırıyı artırıyorlar. Bir taraftan önü ilikli yargı ile Kobanê kumpas ve kapatma davası ile siyasetçileri tasfiye etmek için bir saldırı söz konusu, diğer taraftan da şafak operasyonlarıyla HDP’nin nefesini kesmeye çalışıyorlar ama 7 yıldır yaptıkları bu operasyonlar kriminalize etme çabası dışında bir şey değil. Ama bu hiçbir şekilde bugüne kadar sonuç vermedi. Bundan sonra da vermeyecek.”

‘HDP DAHA ÇOK SAHİPLENİLMELİ’

Kemalbay, demokratik kamuoyunun HDP’yi sahiplendiğini ifade ederken bunun daha fazla olması gerektiğini de vurguladı ve şunları belirtti: “HDP’nin daha da fazla sahiplenilmesi gerekiyor. Çünkü bu saldırılar tamamen siyasi, tıpkı Gezi Davası kararlarında ve Gezi protestolarına yapılan saldırılarda olduğu gibi. Tüm bunlara rağmen bizi sessizleştiremeyecekler, geri adım attıramayacaklar. Yani bunu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da biz bu faşist bloku değiştirmek ve demokratik bir toplumu inşa etmek için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.”

‘HDP’Yİ MÜCADELEDEN ALIKOYAMAZLAR’

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de yapılan operasyonları kınarken, şöyle konuştu:

“Hem HDK genel merkezinin basılıp kapısının kırılması ve bütün genel merkez binasının talan edilmesini, hem HDP il eşbaşkanlarımızın ve yönetici arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını hem de GÖÇİZDER’e yönelik operasyonu kınıyorum. Gittikçe sıkışan AKP iktidarının daha fazla saldırganlaştığını, baskı rejimini sıkılaştırdığını ve baskıyı artırdığını görüyoruz. Tabii ki en temelde de demokratik muhalefet odağı olan HDK’yi, HDP’yi susturmak, kriminalize etmek, siyaseten devre dışı bırakmak açısından da bu operasyonları yaptıklarını iyi biliyoruz. Bu operasyonlar ilk değil, son da olmayacaktır muhtemelen.”

İktidarın politik baskı içerisinde olduğunu ifade eden Koçyiğit, bu baskıların HDP’yi mücadelesinden alıkoyamayacağını da belirterek, şöyle dedi:

Bunların bizi mücadelemizden alıkoyması, geri bırakması gibi bir durum da söz konusu değil. Ülkede ciddi bir ekonomik kriz var. TÜİK yine çok cüzi miktarda çıkardı enflasyon rakamını. Çünkü Temmuz ayında yeniden bir zam konuşulacak ve bu zam da enflasyon üzerinden belirlenecek. Bu da toplumda tepki ile karşılanacak. Bütün bunları baskılamak için de sürekli HDP’yi kriminalize ederek, başka gündemler yaratmaya ve aslında toplumun temel itiraz alanlarını da baskılamaya, susturmaya çalışıyorlar.

Kâh bakıyorsunuz Güney Kürdistan’a savaş ilan edip orayı işgal ediyor, kâh bakıyorsunuz Rojava’ya tehditler savurup oraya gireceğini ifade ediyor. Bunları yapamadığı ya da buralarda tıkandığı durumda da dönüp tekrar ülke içerisinde demokratik muhalefet odağı olan HDP, HDK’yi ve diğer bütün demokratik kesimleri baskı altına alarak da yol almaya ve iktidarda kalmaya çalışıyor.”

‘ZALİMLERİN SALTANATINI YIKACAĞIZ’

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, tüm bu baskının iktidarın güçlü olmasından değil, aksine güç kaybetmesinden kaynaklı olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

“Bunun bir güçten değil, temelde bir güçsüzlükten, bitmiş, tükenmiş bir iktidarın hezeyanlarından, iktidara tutunma kaygısından kaynaklandığının özel olarak altını çizmemiz gerekiyor. Ne olursa olsun Kürtler, Aleviler, HDP ve bu ülkedeki muhalifler hiçbir şekilde bu baskılarla susmayacak. Bu 2015’ten beri süren bir konseptin parçası, devamı. Tüm bunlar öte yandan bir seçimin de yaklaştığını gösteriyor. Tüm bu baskılamayla yazı geçirip muhalefeti yıldırarak seçime girme düşüncesinde, derin bir siyasi kriz yaşayan iktidar var karşımızda. Fakat biz mücadele ettiğimiz, direndiğimiz için zaten bu siyasi kriz yaşanıyor. Onun için bizim mücadelemiz elbette zalimlerin saltanatını yıkacak.” 

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑