Kadın

Published on Şubat 20th, 2022

0

İran Molla rejimi kadınları katletmeye devam ediyor

Stuttgart’ta, İran ve diğer İslam ülkelerindeki namus cinayetlerini ve kadınlara yönelik şiddeti, ayrıca feminist karşıtı yasaları kınamak için gösteri gerçekleştirildi.

Gül Güzel (Stuttgart)

İran, Türkiye ve Almanya’dan, özgürlüğü seven erkek ve kadınlar, İran ve diğer İslam ülkelerindeki namus cinayetlerini ve kadınlara yönelik şiddeti, ayrıca feminist karşıtı yasaları kınamak için Stuttgart’ta yapılan mitingte bir araya geldi.

İran‘lı ‚‘‘Freiheit und Gleichheit‘‘ grubu tarafından, dün, saat 14.00- 16.30 arası, Marstallstrasse- Ecke Königstrasse’de yapılan mitinge kent sakinlerinin de ilgisi oldukça büyüktü. Mitingde açılan pankarların ve posterlerin tümü katledilen kadınlar, İslamcıların lanetlendiği yazılardan oluşuyordu. Yapılan ağıt türü müzik ile de kadın katliamlarına dikkat çekildi.

Protestoyu izleyen kent sakinleri, İran’da namus cinayetleri adı altında katledilen kadınların fotoğraflarını çekerek, yaptıkları sözlü değerlendirmelerde ise kitlelerin, özellikle de kadınların iradesiyle toplumsal değişimi gerçekleştirmek ve kadın düşmanı kültüre ve ataerkil kültüre karşı yasaları değiştirebilmek gerektiğini, kadınlara yapılan namus cinayetleri gibi çirkin ve iğrenç bir olguyu da tarihin çöplüğüne atmak! gerektiğini dile getirdiler.

İran’da 1978’de Şah Pehlevi’nin devrilmesiyle başlayan Molla rejimi, kadınların katledildiği ülkeler başında yer almaya başladı. Kadın cinsinin  bütün haklarını ellerinden almaya, en ufak bir neden suç sayılarak, katledilmelerine müsaade ettiği gibi, tutuklayıp cezaevlerine atmayı, çeşitli işkencelerde bulunmayı, taşlamaya varan vahşetlerle kadını yok etmeye hızla devam ediyor.

Mağdur kadınların binbir zorluklarla kaçıp geldikleri ülkeler de, bu kadınların katili konumuna gelmekte yarışıyorlar. Erkek ve rejim şiddetinden kaçıp gelerek, sığındıkları Almanya ve Türkiye gibi ülkeler de onları yurtdışı ederek, katledilmelerine vesile oluyorlar.

Almanya’ya sığınan Hay Namousi ve Türkiye’ye sığınan 17 yaşındaki Mona Heydari yurtdışı edildikten sonra döndükleri İran’da eşleri tarafından katledildiler. 17 yaşındaki Mona Heydari İran’ın Güneybatı şehri olan Ahwaz’da, 5 Şubat 2022’de boynu kesilerek katledildi. Mona’yı katleden katil eşi, katliamdan duyduğu mutlulukla bir elinde kanlı büyük bıçağı, diğer elinde eşinin kestiği kafasıyla sokaklarda sevinç naraları attı. Katliamı işlerken kaynı da Mona’nın ayaklarından tutarak, katliamı işleyen kardeşine destek verdi. Çeşitli medya sayfalarında görüntü izlenirken, büyük bir şok ve nefret duygusu yanısıra, büyük tepkilere neden olan katliam, İran’ın Molla rejimi için yadsınacak bir durum değil ve nerdeyse günlük olaylar durumunda.

İran’da kadının katledilmesi, neredeyse hiç bir cezaya yer bırakmayan Şeriat yasalarınca, katil en çok üç ile dokuz yıl hapis cezası alabiliyor. Katile verilecek bu ceza da ancak öldürülen kadının babası davacı olduğunu belirtirse; davacı olunmayan vakalarda ise katil erkekler cezasız da kalabiliyor…Şeriat yasalarınca yönetilen İran Molla rejimi, 17 yaşında eşi tarafından katledilen Mona Heydari’leri katletmeye devam edecektir; eğer karşıt mücadele enternasyonal düzeyde gelişmezse…Galaleh Sheikhi adlı kadın da yine nişanlısı tarafından Sakız şehrinde katledilmişti. 8 Haziran 2021’de üzerine benzin dökülerek yakılan 26 yaşındaki Galaleh Sheikhi de yine kadın cinayetlerine vahim bir örnek… 

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑