İran

Published on Eylül 23rd, 2022

0

İran’da protestolarda ölenlerin sayısı 31’e yükseldi: Sokakları terk etmiyoruz

İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolar sürüyor. Yerel bilgilere göre ölülerin sayısı 31’e yükseldi.

Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından öldürülmesinin ardından İran halkı sokaklardan çekilmiyor. Ülke çapında 30 eyalette 100’den fazla şehirde protesto düzenlendi. Polis ve Devrim Muhafızları güçleriyle devam eden kanlı çatışmalar nedeniyle onlarca kişi hayatını kaybetti. Polis tarafından geniş çaplı tutuklamalar başladı.

Halk, Gheshm ilininin Cuma İmamı Merkezini yakarak “Diktatöre ölüm” sloganları attı.

Mazandaran’da rejimin vali yardımcısı, “Dün gece 41 hükümet mekanına saldırı düzenlendi, 76 polis ve Devrim Muhafızı gücü yaralandı” açıklaması yaptı.

Halk Tebriz, Tahran, Sanandaj, Amol ve birçok ilde valilikleri, bankaları, polis araçlarını yaktı.

Tahran ilinde Mahsa Amini’nin anısına “Hejab” caddesinin tabelası “Mahsa Amini” olarak halk tarafından değiştirildi.

Protestolar devam ederken İran rejimi ülke çapında internet erişimini keserek haberleşmenin önünü kesiyor. İnternet erişiminin zayıflaması ve kesilmesiyle gelen videolar gecikmeli yayınlanıyor.

Yerel bilgilere göre ölenlerin sayısı 31’e yükseldi. Hananeh Kia Nowshahr ve Ghazele chalavi Amol şehirlerinde iki kadın polis tarafından ateş edilerek öldürüldü.

Gazeteci ve insan hakları aktivisti Arash Sadeghi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Amol şehrinin 17 Shahrivar Hastanesi’nden alınan bilgilere göre, dün gece bu şehrin protestolarında 11 kişi hayatını kaybetti. Tutuklu sayısı: yaklaşık 50 erkek ve 6 kadın” dedi.

İran’da internet erişimine ulaşıldığı anlarda halkın sokakları terk etmediği gibi kitlelerin büyüdüğünü, ufak illerin ve hatta köylerin protestolara katıldığını görüyoruz. Protestolara katılanlar İnternete eriştikleri anlarda “Biz sokaktayız, sesimiz olun”, “İnterneti kesip bizi öldürüyorlar, Sokakları terk etmiyoruz” mesajlarını İran’ın çeşitli illerinden haber portallarına gönderdiler, Sosyal medyada yazdılar.

Tutuklananların net sayısı belli olmamakla birlikte çok fazla kişinin gözaltına alındığı ve kendilerinden haber alınmadığı biliniyor.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑