Irkçılık

Published on Eylül 17th, 2023

0

Irkçıların “Kosova Sırbistan’dır” pankartına UEFA’dan soruşturma

UEFA, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri’nde Romanya ile Kosova arasında oynanan maçta yaşanan olaylar nedeniyle soruşturma başlattığını duyurdu.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

UEFA’dan yapılan açıklamada, maç sırasında yaşanan ırkçı eylemler, kışkırtıcı içerikli mesajlar içeren pankartların açılması, sahaya yabancı madde atılması, tribünlerde havai fişek yakılması ve tribünler arası merdivenlerde boşluk bırakılmaması gerekçeleriyle Romanya Futbol Federasyonu hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Pankart, diasporadaki tüm Arnavutlar’ın da tepkisini çekti.

EURO 2024 Elemeleri I Grubu’nda, Romanya’nın başkenti Bükreş’te hafta içi oynanan karşılaşma, Romanya tribünlerinde açılan “Kosova Sırbistan’dır” yazılı pankart ve ayrılıkçı tezahüratların ardından 20. dakikada durdurulmuştu. Yaklaşık bir saatlik aranın ardından yeniden başlayan karşılaşmayı Romanya, 2-0 kazanmıştı.

Bağımsızlığı hazmedemiyor

Kosova’nın 2008’de Sırbistan’dan ayrılarak ilan ettiği bağımsızlığı, halihazırda Yunanistan, Romanya, Slovakya, İspanya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere 5 AB üyesi tarafından tanınmıyor. Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınıyor.

Sömürgeci Sırbistan, on yıllarca süren örnek bir mücadele ve direnişle 2008’de bağımsızlığını kazanan eski sömürgesi Kosova’yı halen kendi toprağı olarak görüyor. Siyasi anlamda birçok kez karşı karşıya gelen iki ülke, spor alanında da çok sık olarak karşı karşıya geliyor. Özellikle Sırp taraftarların ırkçı taşkınlığı artarak devam ediyor.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑