İspanya

Published on Ağustos 4th, 2022

0

İspanya’da enerji tasarrufu yasası: Mağazalar vitrin ışıklarını söndürecek

İspanya’da enerji tasarrufunu içeren yeni yasal düzenlemeyle, mağazaların kapılarını kapalı tutması, klimaları sınırlı kullanması ve vitrin ışıklarını saat 22:00’den sonra kapatması kuralı getirildi.

İspanya’da enerji tasarrufu kapsamında mağazalara klima ve ışıklandırma kısıtlaması içeren yeni yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. 

AP’nin haberine göre, ülkede gaz tüketimini yüzde 7 oranında azaltma hedefini içeren enerji tasarrufu yasası kapsamında mağazalara bir dizi kural getirildi.

Kasım 2023’e kadar uygulanması planlanan yeni yasal düzenlemeye göre, mağazalar klima kullanımında yaz aylarında 27 santigrat derecenin altına düşülmemesi ve kış aylarında ise 19 santigrat derecenin üzerine yükseltilmemesi kuralına uymak zorunda. Önlemler arasında mağazaların saat 22.00’den sonra vitrin ışıklarını kapatma zorunluluğu da yer aldı.  

İspanya Ekolojik Geçiş Bakanı Teresa Ribera, yeni önlemler kapsamında mağazalara kapılarını kapalı tutma zorunluluğu getirildiği ve ısıtma sistemlerinin daha fazla denetleneceği uyarısı yaptı. İspanya’da kamu kurumlarında enerji tasarrufu uygulaması geçen ay başlamıştı.

(Duvar)

Foto: Pixabay

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑