Filistin

Published on Ocak 4th, 2022

0

İsrail 2021’de 357 Filistinliyi katletti

İsrail askerleri 2021 yılında 357 Filistinli’yi katletti, binlerce Filistinli gözaltına alındı, tutuklandı. “İdari tutukluluk” adı altında onlarca yıl tutsak edilen Filistinliler, İsrail yargısını boykot eylemi başlattı.

Siyonist İsrail askerleri 2021 yılı içerisinde Filistin halkına yönelik saldırılarında 79’u çocuk, 69’u kadın 357 Filistinliyi katletti.

Filistinli Esir Aileleri Ulusal Birliği Genel Sekreteri Muhammed Sabihat yaptığı açıklamada, katledilenlerin yüzde 19’unun kadın olduğunu hatırlattı. Sabihat, 1948 yılından bu yana siyonist İsrail rejiminin, kadınlara yönelik katliam saldırı bakımından en yüksek oran olduğuna işaret etti.

Sabihat, çocuklardan şehit edilenlerin oranının yüzde 22’ye ulaştığını belirterek, bunun da işgal askerlerine çocukların katledilmesi konusunda verilen talimatların sonucu olduğuna dikkat çekti.

Sabihat uluslararası kurumları, insan hakları kuruluşlarını, Filistin yönetimindeki konuyla ilgili organları, özellikle de Adalet ve Dış İşleri bakanlıklarını siyonist İsrail rejimin katliam saldırına karşı sessiz kalmamaları çağrısında bulundu.

2021’DE 8 BİN FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI
2021 yılında binlerce Filistinli gözaltına alındı, tutuklandı. İşgal rejiminin 2021 yılı içinde 8 bin civarında Filistinliyi gözaltına aldığı, bunlardan 1300’ünün 18 yaşın altındaki çocuk ve gençlerden, 1084’ünün kadınlardan oluştuğu belirtildi. İsrail’in 1500 “idari tutuklama” gerçekleştirildiği, 95 idari tutuklama emri verdiği de öğrenildi.

Esirlerin ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komisyonu, Filistin Esir Kulübü, Esirlerin ve İnsan Haklarının Korunması İçin Vicdan Örgütü (Damir), Kudüs Vadi Hilve Bilgi Merkezi gibi kurumlar tarafından hazırlanan raporda, 31 Aralık itibariyle işgal zindanlarında 4600 Filistinlinin esir edildiği, bunlardan 34’ünün kadın olduğu bildirildi.

İsrail hapishanelerinde esir tutulan Filistinlilerden 161’inin çocuk olduğu, “idari” tutsakların sayısının ise 500 olduğu belirtildi.

Rapora göre; Filistinli hasta tutsakların sayısı 600’ü buluyor.

FİLİSTİNLİ TUTSAKLAR İSRAİL MAHKEMELERİNİ BOYKOT EDİYOR
Siyonist İsrail yönetiminin “idari tutuklama” adı altında esir ettiği Filistinliler, uygulamayı protesto etmek için 1 Ocak itibariyle boykot eylemi başlattı.

“İdari tutuklama” adı altında tutsak edilen Filistinliler yaptıkları açıklamada, işgal yargısını boykot edeceklerini ve herhangi bir başvuruda bulunmayacaklarını açıkladı.

Açıklamada Filistinli tutsaklar, İsrail yargı kurumlarının tiyatro oyununa döndüğünü, hukuka uygun davranılmadığını vurguladı.

Siyonist İsrail yönetiminin “idari tutuklama” adı altındaki uygulaması şu şekilde işletiliyor: İsrail mahkemesi yargıcı herhangi bir suçlama yapmadan ve dava dosyası açmadan bir Filistinliyi altı ay süreyle hapse atabiliyor ve tutukluluğunu hiçbir gerekçe ileri sürmeden altı aylık sürelerle on kez uzatabiliyor. Ardından serbest bırakılan Filistinli tutsak, birkaç gün içinde tekrar gözaltına alınarak idari tutuklama adı altında tekrar hapishaneye götürülebiliyor.

Filistinli tutsaklar uygulamayı, “İşgal yargısı, bir Filistinliyi sadece belli aralıklarla ev ziyareti izni vermek suretiyle yargısız bir şekilde müebbet hapse mahkum edebiliyor” şeklinde değerlendirdi. (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑