Mültecilik

Published on Aralık 19th, 2020

0

Kamplardaki mülteciler intihara sürükleniyor

Yunanistan’ın yetersiz kamplarında yaşamaya zorlanan mültecilerden yüzde 18’i yaşamına son verme girişiminde bulunurken, Travma sonrası stres bozukluğu yaşayanların oranı yüzde 41’e yükseldi

Ege adalarında sıkışmış durumda bulunan binlerce mülteci ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor. Psikolojik destek uzmanlarının derlediği raporlara göre adalardaki kamplarda yaşam mücadelesi veren her 3 mülteciden biri intihar etmeyi düşünüyor.

Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) yayımladığı raporda Avrupa Birliği’nin mültecilere dönük kısıtlamalarının intihar düşüncesini tetiklediğini açıkladı.

Binlerce mültecinin tutulduğu Midilli, Sisam ve Sakız Adası’ndan toplanan verilerde binlerce kişi depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve kendine zarar verme gibi ciddi psikolojik sorunlara sahip.
Umutsuzluğa sürüklenen mültecilerin 3’te biri intihar düşüncesine sahipken, her beş kişiden biri yaşamına son verme girişiminde bulunuyor.

Midilli Adası’nda bulunan ve insanlık dışı koşullara sahip Moria mülteci kampının yanmasının ardından yaklaşık 13 bin mülteci geçici çadır kentlere yerleştirilmişti. Zaten salgın ve yangın nedeniyle bir kez daha travma yaşayan mültecilerin, yerleştirildiği yerlerdeki çadır kentlerde koşullar çok daha kötü.

2020 yılının büyük bir kısmını karantina önlemleriyle geçiren binlerce mültecinin mental sorunlarında büyük bir artış yaşandı. Son bir yılda psikolojik semptom gösterenlerin oranı yüzde 66’ya yükseldi. Her 7 kişiden 1’inde bu semptomlar görünürken, bu rakam her 4 kişiden birinde görünmeye başladı.

Ege adalarındaki mülteciler hayati hizmetlere ulaşamıyor. Temiz su, gerekli hijyen malzemeleri ve kışlık çadırlardan mahrum yaşayan mültecilerin tek isteği daha iyi koşullarda yaşamak.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑