Türkiye

Published on Eylül 1st, 2022

0

Kobani Davası: Siyasi vesayetin ne yapmak istediğinin farkındayız

Kobani Davası’nda yargılanan HDP eski MYK üyesi Dilek Yağlı, yaptıkları çağrının suç olmadığını vurgulayarak, “Çağrıyı IŞİD’e karşı yapmışız ama iddianamede IŞİD’e dair hiçbir şey yok” dedi.

IŞİD’in Kobani’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu 21’i tutuklu 108 isim hakkında açılan davanın duruşmaları sürüyor. Yargılamanın 16’ncı duruşması, bugün 3’üncü oturumuyla Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam ediyor. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya, çok sayıda avukat ve izleyici katıldı.

Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı. Duruşma, kimlik tespitinin ardından dosyaya eklenen evrakların okunmasıyla başladı. Duruşmada HDP eski MYK üyesi Dilek Yağlı savunma yaptı.

‘Vicdani kararlar alınsın’

Mahkeme heyetinin vicdani kararlar almasını istediğini belirten Yağlı, “Yargıya getirilen eleştiriler malum. Acı hissine sahip olmanızı umuyorum. Acı duymayanların ve bundan menfaat sağlayanların uygulamalarıyla burada bulunuyoruz. Avukatlarımız yargının geldiği durumu ortaya koydu” diye belirtti.

‘Yargı mensupları yasalara uymalı’

Bağımsız yargı vurgusu yapan Yağlı, “En başta ülkeyi yönetenlerin ve yargı mensuplarının yasaları uygulaması gerekiyor. Özgürlüğün diğer koşulu ise yargıçların bağımsızlığı ve yansızlığıdır. Yargı bağımsızlığından söz edilemez ise hukukun üstünlüğünü konuşamayız” dedi.

‘Öz irademizle çağrı yapamaz mıyız’

IŞİD’in insanlık dışı uygulamalarına karşı çağrı yapmanın bir yurttaşın en doğal hakkı olduğunu ifade eden Yağlı, “Twitter’dan bir çağrı yapmışız; Bunu da talimatla yapmışız. Biz insanlıktan bu kadar mı uzağız? DAİŞ vahşetine karşı öz irademizle bir çağrı yapamaz mıyız? Talimata gerek mi var? Bu çağrıyı DAİŞ’e karşı yapmışız ama iddianamede DAİŞ’e dair hiçbir şey yok. Koskoca evrak yığını içinde DAİŞ ile ilgili iki ara karar kurulmuş. Bizler dosya üzerindeki siyasi vesayetin ne yapmak istediğinin farkındayız ancak yargının bu hali utanç verici. Bahsedilen Twitter çağrısı hala resmi sitemizde yer alıyor çünkü içinde hiçbir suç yok” diye konuştu.

Gizli tanıkların siyasetçiler hakkında verdiği “iftira niteliğindeki” ifadeler nedeniyle hiçbir yurttaşın tutuklanamayacağını vurgulayan Yağlı, “Türkiye’de gizli tanık kurumunun istismar edildiği açıktır. Buna dair mahkemeye onlarca makale sunabilirim. Tanıkların bir çoğu iktidarın siyasi kampanyalarına malzeme olmak için birbirleriyle yarıştılar” diye belirtti.

(Karınca)

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑