Yaşam

Published on Temmuz 9th, 2022

0

Kurbanlar direniyor, erkekler kendilerini kesiyor

KURBAN BAYRAMI – Bayramın ilk saatlerinden başlayarak hastanelerin acil servisleri kendilerini kesen, direnen kurbanlarca boynuzlanan ve tekmelenen erkeklerle doldu. Gıda Mühendisleri kesimi profesyonellere bırakma, ilahiyatçı İhsan Eliaçık “kurban kesmenin farz olmadığı” konusunda uyardı.

Kurban Bayramı’nın ilk saatlerinden başlayarak ülkenin hemen her yerinde kurban kesmeye çalışan çok sayıda erkek kendilerini keserek hastanelerin acil servislerine başvurdu. Yaraşananların çoğu kendi elleri ve kollarını kesenlerdi. Bu arada kesime direnen hayvanların gazabına uğrayarak, tekme darbeleri alanlar, hayvanlarca boynuzlananlar ve kurbanların altında kalarak ezilenler de hastanelere getirildiler.  

Aksaray: “Amatörlük”

Hürriyet gazetesinin haber merkezine yansıyan vakalar arasında, Aksaray’da kendisini kesen Hacı Gündoğdu (30), yaralanışını “amatör kasap” oluşuyla açıkladı ve “kazayı ucuz atlattı”ğını söyledi.

Sedat Kaygısız ise “hayvanı [kesmek için] yatırırken” yaralandığını söyledi.

Sakarya: Kurbanın boynuzu

Sakarya’da Mustafa Baş, kurbanı [kesmek için] yere yatırırken, ayaklarını iple bağlamaya çalıştığı sırada “hayvanın vurduğu tekmeyle yere düştü”ğünü söyledi.

Baş’ın düşme sırasında çatlayan parmağı alçıya alındı. Yüzü de yaralandı.

Köksal Limon ise, kurbanı kestiği sırada ayağı kayıp hayvanın üstüne düştüğünü, yanındaki “acemiler”le birlikte “topluca yerdeki hayvana çullanırlarken, birbirlerinin üstüne çullandıkları”nı ve “doğal olarak hayvanın boynuzunun bacağına girdiğini” söyledi.

Limon’un bacağı üç dikiş atılmasını gerektirecek derinlikte yarılmış. Ancak kardeşi de kurbanın derisini yüzerken elini kestiği için kurban kesimini iki yaralanma ve bacağında üç elinde üç dikişle tamamlayıp hastaneye gelmiş.

Sivas: Sabah saatlerinde 30 yaralı

Sivas’ta da sabahın ilk saatlerinden başlayarak en az 30 kişi kurban kesimi sırasında kendilerinide  kestikleri için hastanelere başvurdular.
Şarkışla ilçesindeyse 46 kişi sabahla birlikte kurban keserken kendilerini yaraladıkları için hastaneye başvurdular.

Gaziantep: Acemi kasap müşteriyi kesti 

Gaziantep’te Şehitkamil Devlet Hastanesinin acil polikliniğine 2 saatte yaklaşık 30 kişi kurban kesimi sırasında kendilerini kestikleri için başvurdu.

Yılmaz Karaca’yı, “koyunun ayağını tutup yukarı çekerken” bıçağı eline vuran başka bir kasap yaralamış. Karaca’ya yaralanma sekiz dikişe mal olmuş.

Abdulkadir Nohut ise, “bıçakla kendi elini kesmiş”. Nohut kazayı aceleye bağlıyor: “Sabahtan erken bitirelim istedik. Acele etmemek lazım.” diyor.

Gıda Mühendisleri Odası:
Kesim profesyonellerce yapılmalı,
etler buzdolabında saklanmalı

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) İstanbul Şubesi, arife günü yayınladığı bir açıklamayla yurttaşları “Kurban kesiminde ve kesim sonrası taşıma, depolama, tüketim aşamalarında dikkat edilmesi gereken noktalar” konusunda uyardı.

GMO, kesim işlemlerinin yerel yönetimlerce belirlenen ve Tarım ve Orman Bakanlığınca denetlenen yerlerde, veteriner gözetiminde yapılması gerektiği konusunda uyardıktan sonra şu noktalara dikkat çekti: 

► Hayvan kesilmeden önce 12 saat dinlendirilmeli ve strese girmesi engellenmelidir. Bu 12 saat süresince hayvana yalnızca su verilmeli, yem verilmemelidir.

► Kesim işlemi profesyonellerce, hızlı bir şekilde gerçekleştirilmeli, kesim sırasında hayvan strese sokulmamalı ve kesim sırasını bekleyen hayvanların da kesilen hayvanları görmesi engellenmelidir.► Kesim esnasında ya da kesim sonrasında hayvanın kanı insanlara ve çevreye bulaştırılmamalı, kontrollü bir şekilde uzaklaştırılmalıdır.
Kurban kesildikten sonra parçalanan etler hemen poşete konulmamalı, güneş görmeyen hava akışının olduğu serin bir ortamda 1 saat dinlendirilmelidir. Dinlendirme sırasında kurban etine toprak, toz, dışkı bulaşmadığından ve sakatatla temas etmediğinden emin olunmalıdır.► Bir süre serin ortamda dinlendirildikten sonra temiz ve önceden kullanılmamış gıdaya uygun poşetlerle poşetlenen etin tüketilebilir ete dönüşmesi için en az 24 saat +4 derecede buzdolabında dinlendirilmesi sağlanmalıdır.

► Et yıkanmadan doğrudan pişirilmelidir. Etin yıkanmasıyla et yüzeyindeki mikroorganizmaların lavaboya ve tezgâha bulaşacağı ve dolaylı yoldan eve yayılacağı ve sağlık sorunları yaratabileceği unutulmamalıdır.► Etin pişirilmesi sırasında çiğ etle temas sonrasında eller yıkanmalı, çiğ ete temas eden mutfak ekipmanlarıyla pişmiş ete temas edilmemelidir.► Buzdolabında saklanacak et, kanının diğer gıdalara bulaşmaması için ayrı bir dolapta ya da rafta saklanmalı, etin saklandığı poşetin ağzının iyice kapatıldığından ve poşette delik bulunmadığından emin olunmalıdır.

► Daha sonra tüketilecek etler -18 derecede saklanmalı, tüketileceği zaman 1 gün öncesinden buzdolabına alınarak çözündürülmeli, çözündürülen etler ısıl işlem uygulanmadan tekrar dondurulmamalıdır. Dondurulan etler -18 derecede 6 ay süreyle saklanmalıdır.► Kıyma çekimi için ayrılan etler dışarıda ya da buzdolabında bekletilmemeli, dondurucuda muhafaza edilmelidir. Kıyma çekiminden 1 gün öncesinden buzdolabına alınarak çözündürülmeli, kıyma çekiminden sonra ihtiyaca göre porsiyonlara bölünerek dondurulmalıdır.

İhsan Eliaçık:
Kurban kesmek farz değil

İlahiyatçı İhsan Eiaçık, Kurban bayramı vesilesiyle Twitter hesabından yazdığı mesajda, “Her yıl olduğu gibi herkese kansız, kurbansız bayramlar” diledi ve inananları “‘Kurban kesmek’ diye bir farz yok” diyerek uyardı.Eliaçık: “Şiddetin her türlüsünü bitirin, hayvan kanı akıtmayın, hele Allah için sakın bunu yapmayın.” dedi.

“Parasını ihtiyaç sahiplerine infak edin (verin, dağıtın).”


(Bianet)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑