LGBTİQ+

Published on Eylül 15th, 2022

0

“LGBTİ+ karşıtı yürüyüşle ilgili itidal çağrısı yapmanızı istiyoruz”

SPoD, 18 Eylül’de Saraçhane Parkı’nda düzenlenmesi planlanan LGBTİ+ karşıtı yürüyüşle ilgili siyasi partilere LGBTİ+’larla dayanışma çağrısında bulundu.

18 Eylül’de İstanbul’da yapılması planlanan “Büyük Aile Buluşması” yürüyüşüyle ilgili açıklama yapan SPoD (Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği) tüm siyasi partileri LGBTİ+’larla dayanışmaya ve sürecin takipçisi olmaya çağırdı.

Dernek aynı zamanda ilgili yürüyüşe dair İstanbul Valiliği’ne gerekli başvuruyu yapacağını duyurdu.

“Yakın tarihimize damgasını vurmuş pogrom ve katliamlar göz önünde bulundurulduğunda, bu çağrı basit bir siyasi hamleden ötedir ve tehlike arz eden bir toplumsal hareketliliğe yol açma riskini barındırmaktadır,” diyen dernek açıklamasında özetle şöyle dedi:

“LGBTİ+’ların hedef haline getirildiği, nefret söylemi ve şiddet tehdidi içeren bir organizasyon Yesevi Alperenler Derneği ve 150 STK ile birlikte 18 Eylül saat 15:00’te Saraçhane Parkında düzenlenmek isteniyor. Dernek, daha önce de ‘Aileni ve Neslini Koru Sapkınlığa Dur De’ temalı birden fazla etkinlik, bu konuda basın açıklamaları düzenledi.

“Derneğin ve beraberindeki oluşumların talepleri arasında LGBTİ+ temalı faaliyetlerin yasaklanmasına yönelik yasa çıkarılması ve bu faaliyetlerin hukuki yaptırımla karşılaşması yer alıyor. Bir taraftan da mitingin duyurusuna ilişkin hazırlanan bir video, TV kanalları ve radyolarda yayınlanması için ‘kamu spotu’ başlığı adı altında RTÜK’ün internet sitesinde yer aldı.

“LGBTİ+’ların yanında durmanızı bekliyoruz”

“Bu açıktan hedef gösterme ve nefret kampanyası, öncüllerinden farklı olarak bir devlet kurumu tarafından, kamu kaynakları ile örgütleniyor. Toplu gösteri ve yürüyüşler konusunda sayısız hak ihlaline yol açmış iktidar, meşru bir toplumsal kimlik olan LGBTİ+’lara karşı olan nefret kampanyasını ilk kez bir sokak gösterisi biçiminde, LGBTİ+ kimliklerine karşı bir yürüyüşe çağırarak gerçekleştiriyor.

“Bu süreçte, SPoD olarak siyasi partilerin konuyla ilgili ürettiği söz ve aldığı tavrın yakın takipçisiyiz. Partinizin farklı organlarından yetkililerin LGBTİ+ yurttaşlara yönelik hedef göstermelere dair gösterdiği tepki ve dayanışmayı oldukça önemli buluyoruz. İçinden geçtiğimiz bu süreçte siyasi partilerin toplumu kutuplaştıran eylemler karşısında ve hedef gösterilen yurttaşların yanında durmasını bekliyoruz.

“LGBTİ+ haklarını, demokratik düzlemde, açık ve tereddütsüz şekilde savunmanın laik, demokratik, hukuk devletinin bir gereği olduğunu ve partinizin bugün alacağı pozisyonu, tarihi bir sorumlulukla alması gerektiğini hatırlatıyoruz. Partinizin merkez yürütme kuruluna hitaben 18 Eylül 2022 tarihinde saat 15:00’te Saraçhane Parkı’nda gerçekleşecek bu etkinliği kamusal kınamanızı, itidal çağrısı yapmanızı ve LGBTİ+ yurttaşlara yönelik dayanışma göstermenizi talep ediyoruz.”

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑