Latin Amerika no image

Published on Haziran 7th, 2021

0

Meksika’da kanlı seçim: Parçalanmış cesetler, suikastlar, kopan kafalar

Sınır kenti Tijuana’da bir kişi seçim merkezine kesik bir insan kafası atarak kaçtı

Meksika dün tarihinin en kapsamlı seçimleri için sandık başına giderken, seçimlere şiddetin ve suikastların gölgesi düştü. Bazı seçim merkezlerinde içinde insan kalıntıları olan çantalar bulunması yetkilileri alarma geçirdi.

Aşağı Kaliforniya eyaletinde en az iki oy verme kabininde ceset parçaları görülürken, sınır kenti Tijuana’da bir kişi bir seçim merkezine kesik bir insan kafası atarak kaçtı. Merkezin yakınında da içinde çok sayıda kesilmiş insan bedeni parçaları olan poşetler bulundu.

Uyuşturucu kartellerinin güçlü olduğu Sinaloa eyaletindeyse silahlı grupların tehditleri sonucu bazı seçim merkezleri sandıkları erkenden kapatmak zorunda kaldı. Eyalette bazı sandıkların çalındığı, çok sayıda sandık görevlisinin de darp edildiği bildirildi.

93 milyonu aşkın kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede dün düzenlenen seçimlerde, Federal Parlamento’nun 500 sandalyeli alt kanadı üyeleriyle 15 eyalet valisi dahil 20 bini aşkın yerel yönetici belirlenecek.

Ülkedeki en kanlı seçimlerden biri olarak da tarihe geçen süreçte, kampanya döneminin başladığı eylülden bu yana 97 siyasetçi suikasta kurban gitti, en az 935’i de saldırıya uğradı. Guanajuato eyaletinin belediye başkan adaylarından Alma Rosa Barragán seçim mitingi sırasında vurularak öldürülmüş, Cajeme kasabasında da belediye başkan adayı Abel Murrieta geçen ay seçim bildirisi dağıtırken katledilmişti.

Son olarak Veracruz eyaletinin Cazones de Herrera kentinde belediye başkanlığına aday olan Rene Tovar, kimliği belirsiz kişilerce evinde öldürüldü.  

Güvenlik kaynaklarına göre, şiddet olaylarıyla bağlantılı çeteler yerel düzeyde baskıyı artırarak uyuşturucu kaçakçılığı ve diğer suç faaliyetlerini güvence almaya çalışıyor.

Sol koalisyon Kongre’nin alt kanadında mutlak çoğunluğu kaybedebilir

Seçim, 2018’de göreve gelen solcu Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador açısından bir referandum olarak görülüyor. “Kurşun değil Kucaklaşma” sloganıyla şiddeti azaltma sözü veren Obrador’un bu girişimleri, artan şiddet olayları nedeniyle tepkilere yol açıyor.

İlk sonuçlara göre iktidardaki koalisyon, Kongre’nin alt kanadında ekonomik ve siyasi reformları geçirmek için ihtiyaç duyduğu üçte ikilik çoğunluğu kaybedebilir.  Obrador’un lideri olduğu Ulusal Yenilenme Partisi (MORENA) ve koalisyon ortağı Yeşil Parti’nin 264 ila 292 sandalye kazanması bekleniyor.

Muhafazakar Ulusal Eylem Partisi’ninse meclisin alt kanadındaki sandalye sayısını 77’den 106’ya yükseltebileceği belirtiliyor. 2000’e dek 71 yıl boyunca iktidarda kalan Kurumsal Devrimci Parti’nin de sandalye sayısını 48’den 70’in üzerine çıkaracağı tahmin ediliyor. Seçimlere katılımsa yüzde 51’de kaldı.

(İndyturkish)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑