Göçmenlik

Published on Temmuz 15th, 2022

0

Miçotakis hükümetinin göçmenleri Ege’de sistematik sınır dışı ve geri itme uygulamaları ifşa oldu

Londra Üniversitesi Adli Mimarlık bölümü, Miçotakis hükümetinin Yunanistan kıyılarına yaklaşan sığınmacıları gaddarca kaderlerine terk ederken uyguladığı ‘sistematik’ ve yasadışı kampanyayı ifşa eden raporunu ve elindeki vakalarla oluşturduğu haritayı açıkladı.

Londra Üniversitesi, Goldsmiths Adli Mimarlık bölümü kurucu direktörü Eyal Weizman, bölümün çalışma grubunun ortaya koyduğu haritayla “Yunanistan’ın Ege denizinde Türkiye ile olan sınırının eşi benzeri görülmemiş bir acımasız şiddet ve kanunsuzluk sınırı”na dönüştürüldüğünü ifşa ettiğini ve “Yunanistan hükümetinin suçunu inkar girişimlerini yalanl[adığını]” açıkladı.

Arşivlenmiş bini aşkın vaka

Weizman, İlerici Enternasyonal websitesinde yayınlanan açıklamasında “Haritalanmış ve arşivlenmiş binden fazla vaka[nın], Yunanistan’ın sistematik olarak uyguladığı yasadışı ve vahşi sınır dışı kampanyasının boyutlarını sergilediğini” söyledi.

Weizman kamuoyuna bugün açıkladıkları haritanın savaş ve zulümden kaçarak Yunanistan kıyılarına yaklaşan ve Yunanistan hükümetince kendilerine sığınma talebinde bulunma fırsatı verilmeyen, “bunun yerine, Avrupa Birliği’nin rızasıyla uluslararası hukuk çiğnenerek gelişleri engellenmiş ve Ege denizinde kaderlerine terk edilmiş” bütün ailelerin öyküsünü anlattığını söyledi.

Avrupa Birliği “kitlesel ve sistematik suç”a ortak

Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü direktörü, açıklamasında Avrupa Birliği’ni de dolaysızca suçladı. “Bu kitlesel ve sistematik suç, AB’nin sessiz rızasıyla, kendi yasalarına ve uluslararası taahhütlerine aykırı olarak işleniyor. Dosyamız, Avrupa sınır ajansı FRONTEX’in müdahaleyi kabul ettiği 112 vakayı ve yerel operasyonlar hakkında doğrudan bilgiye sahip oldukları 417 vakayı belgeliyor.” dedi.

“Miçotakis hükümeti savunmasız kişileri
boğulmak üzere ‘Ege’nin ünlü mavi suları’na terk etti”

Adli Mimarlık grubu, raporunda, Miçotakis hükümetinin göçmen siyasetinin milyonları Yunanistan turizmine çeken Ege Denizi’nin “ünlü mavi suları, rüzgarı ve akıntıları”nı “nüfus aktarım vektörlerine çevirdi”ğini kaydetti.

“Araştırmamız, en savunmasız kişilerin nasıl vahşi bir kibirle teknelere doldurulduklarını ve ardından içinde boğulacakları dalgalara terk edildiklerini veya -şansları yaver gitmişse- kaçıp geldikleri Türkiye kıyılarına nasıl geri itildiklerini belgeliyor.

“Asıl suçlular iktidardakilerdir, suçlarını kanıtlıyoruz”

“Başka vakalarda, aile üyelerinin hepsinin sanki birer caniymişlercesine ıssız kayalıklara nasıl terk edildikleri gösteriliyor.
Wezman, açıklamasını “Ama asıl suçlular iktidardakilerdir,” diyerek sonlandırıyor: “İktidardakilerin yalan ve inkarlarına kulak asmaksızın, işledikleri sistematik ve kasıtlı suçları, artık tüm dünyanın göreceği şekilde kanıtlama imkanına sahibiz.”

“Akdeniz’i mülteci mezarlığına çevirmeye yeltenenlerden hesap soralım”

Aynı zamanda İlerici Enternasyonal Danışma Kurulu üyesi olan Weizman, İlerici Enternasyonal adına insanlığa karşı işlenen bu suçlara göz yummayı reddettiğini bildiriyor ve insanlığı “Tüm mültecilerin hayatlarını korumak ve Akdeniz’i mülteci mezarlığına çevirmeye yeltenenlerden hesap sormak için Avrupa Kalesi’ni yıkmaya çağırıyor.”

Elay Weizmann und Adli Mimarlık

Eyal Weizman, Londra Üniversitesi, Goldsmiths Adli Mimarlık bölümünün kurucu direktörü  ve Mekansal ve Görsel Kültürler bölümü profesörü.

15’in üzerinde kitabın yazarı olan Weizman, Princeton, ETH Zürih ve Viyana Güzel Sanatlar Akademisi de dahil olmak üzere dünya çapında birçok üniversitede görev yaptı. Weizman, Uluslararası Ceza Mahkemesi Teknoloji Danışma Kurulu ve Araştırmacı Gazetecilik Merkezi üyesi. 2019’da İngiliz Akademisi ömür boyu üyeliğine seçildi ve 2020 Yeni Yıl Onuru’nda mimarlığa yaptığı hizmetler dolayısıyla Britanya İmparatorluk Nişanıyla (MBE) ödüllendirildi. 2020’de Bosch Academy’de Richard von Weizsäcker üyeliğine seçildi. Adli Mimarlık İlk kez Londra Üniversitesi, Goldsmiths yerleşkesinde kurulmuş olan Adli Mimarlık, dünya çapında devlet şiddeti ve insan hakları ihlallerinin araştırılmasında mimarlık teknik ve teknolojilerini kullanan çokdisiplinli bir araştırma grubu.  Mimar Eyal Weizman tarafından yönetilen birim devlet şiddetinden etkilenen topluluklar adına ve onlarlarla birlikte yeni delillendirme teknikleri geliştiriyor ve uluslararası savcılıklar, insan hakları kuruluşları ve siyasal ve çevre adaleti gruplarıyla ortaklaşa çalışıyor. Grup, Türkiye’de Tahir Elçi cinayetini çevreleyen koşulları ve mekanda yer alan kişilerin konumlarını adli mimarlık tekniklerini kullanarak incelemiş ve Elçi’yi öldüren kurşunun olay yerinde bulunan polis memurlarından birinin silahından çıktığını belirlemişti. 

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑