Sömürgecilik

Published on Temmuz 1st, 2022

0

MİT’in kaçırdığı Kürt sinemacıya saatlerce işkence yapıldı

İzmir’de dün sabah saatlerinden beri haber alınamayan Kürt sinemacı Suphi Orhan’ın kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişilerce kaçırılıdığı ortaya çıktı. Gece saatlerinde serbest bırakılan Orhan’a saatlerce işkence yapıldı.

Kürt sinemacı Suphi Orhan, dün sabah saatlerinde bir arkadaşını yolcu etmek için gittiği Adnan Menderes Havalimanı’ndan MİT tarafından kaçırıldı. Kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişiler Orhan’a saatlerce işkence yaptıktan sonra gece saat 02.00 sıralarında Menderes ilçesi Akçaköy durağına bırakıldı.

Yaşadığı işkence nedeniyle konuşma güçlüğü çeken Orhan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) başvurdu. Orhan’ın avukatlar, suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

MEZARLIKTA 4 SAAT İŞKENCE YAPILDI, AJANLIK DAYATILDI
Gece yarısı bırakıldığı yerden Orhan’ı alan avukat Barış Işık, Kürt sinemacının götürüldüğü çeşitli mezarlıklarda 4 saat boyunca işkenceye maruz kaldığını anlattı. İşkencede Orhan’a ajanlanştırma dayatmasında bulunulduğunu, ailesine yönelik ölüm tehditleri yapıldığını aktaran Işık, “Telefonuna el konulmuş. Daha sonra gece saat 02.00’ye yakın Menderes ilçesi Akçaköy durağında bırakılmış” dedi.

Sabah saatlerinden itibaren Suphi Orhan’dan haber alamayan ailesi, İzmir il, ilçe emniyet müdürlüklerine başvurmuş, herhangi bir gözaltı işlemi olmadığını yanıtını almıştı.

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑