Almanya

Published on Temmuz 17th, 2022

0

Murat Aşık, 7 haftadır “adalet” nöbetinde

Almanya’nın Ulm şehrinde doğup büyüyen 39 yaşındaki anti-faşist Murat Aşık, süresiz oturum hakkının iptal edilmesi nedeniyle 7 haftadır direnişte. Aşık, haksızlığa karşı adalet nöbetini kaymakamlık önünde açtığı çadırla sürdürüyor.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Murat Aşık, süresiz oturumunun Almanya tarafından iptal edilmesi üzerine, çarşamba ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki günlük süresiz eyleminde 7 haftayı geride bıraktı. Aşık, Ulm’un merkezi dışındaki genel Ulm bölgesinden (Alb-Donau) sorumlu yabancılar dairesinin de içinde bulunduğu kaymakamlık önünde gerçekleştiriyor.

Yedi haftadır açtığı çadırla eylemini dürdüren Murat Aşık “Adalet için, hak ve hukuk için direnişime devam ediyor” açıklamasında bulundu. Çadırda imza da toplayan Aşık’ın eylemine Alman basını da geniş yer verirken, ADHF, AGİF, AKM, ATİF, KON-MED, AGEB, Halk Cephesi, MLKP gibi bölgedeki devrimci-demokrat kurum ve bireyler de destek için sürekli çadır ziyaretinde bulunuyor. Çok sayıda kurum, ayrıca yazılı dayanışma açıklamasında da bulunarak “Murat Aşık’ın haklı davasında yanındayız” diyerek destekte bulunmaya devam edeceklerini duyurdular.

Türkiye’de AKP iktidarı tarafından “mallarına el konanlar” listesine eklenen Aşık’ın, yakalanması için ödül de kondu.

8. hafta eylemine hazırlanan Murat Aşık’ın basına ilettiği yeni açıklama şöyle:

Duyuru – Bilgilendirme!

Türkiye ve Erdoğan Faşizmine İade edilmek isteniyorum!

Merhaba Arkadaşlar Bildiğiniz üzere 8 Haftadır Oturum Hakkım için Kaymakamlığa bağlı Yabancılar Dairesi Alb-Donau-Kreis Ulm binasının önünde direniyorum.

Almanya’da doğup büyümeme rağmen, üstüne üstlük bir de politik iltica talebim kabul edilip yurtdışı edilmem yasaklandığı halde, Alman Anayasayı Koruma Örgütü’nün Regierungspräsidium Tübingen’e (Tübingen, Reutlingen, Zollernalb, Alb-Donau, Biberach, Ravensburg, Sigmaringen, Bodensee ve Ulm bölgelerinden sorumlu devlete bağlı hükümet birimi)verdiği bilgiler doğrultusunda, politik mimliğimden dolayı terörize edilip, Türkiye‘ye teslim edilmek isteniyorum.

Buna karşılık avukatım ve Almanya Sol Parti Federal Milletvekili Gökay Akbulut Regierungspräsidium Tübingen’e bu saçmalığa bir an önce son vermelerini ve haklarımı iade etmelerini talep ettiler.

Evet Yanlış Duymadınız!

Türkiye’ye iade edilmek isteniyorum, çünkü Türkiye Faşizmine Karşı Mücadele edip burada da AKP’ye karşı yasal eylemler düzenleyip, ölüm orucunda bulunan Grup Yorum üyeleri için destek eylemleri ve avukatım Ebru Timtik’in Anmasında Konuşma yaptığım için, Almanya Anayasayı Koruma Örgütü bunlardan rahatsız olmuş olmalı ki, pasaportum ve oturumumu iptal edip beni de AKP Faşizmine Teslim etmek istiyor.

Bu yüzden Ulm ve çevresinde bulunan tüm demokratik kitle örgütlerine, göçmen kurumlara, Aydın ve Devrimci Demokrat Halkımıza sesleniyorum!!

Bu haksızlığa birlikte karşı çıkalım. Çünkü bu iadeler, keyfi uygulamalar ve baskılar benden sonra da devam edecektir.

Susma, sustukça Sıra Size de gelecektir!

Her hafta Çarşamba 11.00-13.00 ve Perşembe saat 14.00-16.00 arasında, Schillerstraße 30 adresinde bulunan Ausländerbehörde Alb-Donau-Kreis Ulm binası önünde olmaya devam edeceğim.

Herkesi Direnişimi Sahiplenmeye Çağırıyorum.

Devrimci Selamlar

Murat Aşık 

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑