Norveç

Published on Haziran 11th, 2020

0

Norveç’te ırkçı saldırgana 21 yıl hapis cezası

Norveç’te Çin doğumlu üvey kardeşini öldürüp bir camide silahlı saldırı düzenleyen Philip Manshaus’a 21 yıl hapis cezası verildi. Ülke yasalarındaki en ağır cezaya çarptırılan Manshaus, bu sürenin sonunda da serbest bırakılmayabilir.

Norveç’te Çin doğumlu üvey kız kardeşini öldürdükten sonra bir camide silahlı saldırı düzenleyen 22 yaşındaki Philip Manshaus’a ülke yasalarındaki en yüksek cezayı verdi. Manshaus 21 yıl hapse mahkum edildi. Manshaus’un topluma tehdit oluşturduğu kanaatinin sürmesi halinde, bu ceza sonlandığında serbest bırakılmayacağı ve tahliyenin belirsiz süreliğine ertelenebileceği de kararda belirtildi.

Aşırılıkçı sağcı görüşlerini gizlemeyen Manshaus, geçtiğimiz ağustos ayında ailelerinin evinde Çin doğumlu üvey kardeşi Johanne Zhangjia Ihle-Hansen’i öldürmüştü. Manshaus, ‘babasının eşinin evlat edindiği üvey kardeşinin Asyalı kökenleri yüzünden aileye risk oluşturduğu’ yönündeki ırkçı görüşlerini de ilk duruşmada gizlememişti.

Saldırgan kardeşini öldürdükten sonra başkent Oslo yakınlarındaki El Nur camisine girerek rastgele ateş açmaya başlamış, kimseye zarar vermeden cemaatten 65 yaşındaki bir kişi tarafından zapt edilmişti. Yargıç Annika Lindstroem, kararı açıklarken bu saldırı girişimi hakkında “Camiye, mümkün olduğunca çok sayıda Müslümanı öldürme amacıyla gitti” ifadelerini kullandı.

Manshaus’un duruşmalarda, Yeni Zelanda’da bir camide 50’den fazla kişiyi öldüren Brenton Tarrant ile yine Norveç’te 77 kişiyi katleden Anders Behring Breivik’e sempati duyduğunu açıkça söylemesi tepki çekti.

(Duvar)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑