Latin Amerika

Published on Nisan 5th, 2022

0

Peru yüksek enflasyona karşı ayakta: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Peru’da yüksek enflasyona karşı protesto eylemlerini engellemek amacıyla başkent Lima’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Peru’da son günlerde artan enflasyona karşı protesto gösterilerini önlemek amacıyla başkent Lima’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Devlet Başkanı Pedro Castillo, ulusa sesleniş konuşması yaparak, Lima ve yakındaki liman kenti Callao’da olağanüstü hal ilan edildiğini ve sokağa çıkma yasağını duyurdu.

Bloomberg’teki habere göre, Castillo, sokağa çıkma yasağının yerel saatle 02.00’den 23.59’a kadar uygulanacağını söyledi.

Devlet Başkanı Castillo’nun, Peruluların son 24 yılın en yüksek enflasyonuyla mücadele etmesine yardımcı olmak için akaryakıt vergilerini düşürmesine ve asgari ücreti yüzde 10 artırmasına rağmen bu önlemlerin, çoğu sabit maaşsız kayıt dışı işlerde çalışanların işine yaramadığı ifade ediliyor.

Hükümet, dün otobüs şoförlerinin greve giderek otoyolları kapatması üzerine orduyu görevlendirmişti.

Ulusal istatistik bürosundan geçen hafta yapılan açıklamaya göre, tüketici fiyatları martta bir yıl önceye göre yüzde 6,82 arttı, bu da Ağustos 1998’den bu yana en fazla yükseliş oldu.

(artı gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑