Portekiz

Published on Ocak 31st, 2022

0

Portekiz’de seçimlerde Sosyalist Parti tek başına iktidar çıktı

Portekiz’de iktidardaki Sosyalist Parti, dün yapılan erken genel seçimlerde sürpriz bir sonuçla mecliste hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu elde etti.

Portekiz’de Pazar günü yapılan erken genel seçimlerde oyların yüzde 99’u sayıldı. Portekiz Ulusal Seçim Komisyonu tarafından açıklanan ilk sonuçlara göre, oyların yüzde 41,68’ini alan solcu Sosyalist Parti (PS) seçimde ilk sırada yer alırken, ikinci sırayı oyların yüzde 27,8’ini kazanan sağcı Sosyal Demokrat Parti (PSD) aldı.

Başbakan Antonio Costa’nın liderlik ettiği Sosyalist Parti, parlamentodaki 230 sandalyenin 117’sini kazanarak çoğunluğu elde etti. Nihai sonuçların da aynı şekilde açıklanması halinde Sosyalist Parti tek başına iktidara geçebilecek.

Başbakan Costa ilk sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı zafer konuşmasında, “Mutlak çoğunluk mutlak güç değildir. Bu tek başına iktidar anlamına gelmez, bu artan sorumluluktur ve ülkeyi Portekiz halkı için birlikte yönetmek anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

Portekiz’de hükümet yetkilileri, seçime katılımı artırmak amacıyla Covid-19 salgını nedeniyle karantinada bulunanların da oy vermek için evden çıkabileceğini açıklamıştı. Ancak ön sonuçlara göre seçime katılımın yüzde 50 seviyelerinde olduğu bildirildi.

Portekiz’de Başbakan Antonio Costa hükümetinin geçen yılın Ekim ayında sunduğu 2022 bütçe önerisi parlamentoda reddedilmiş, yaşanan siyasi kriz sonucu Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa’nın çağrısıyla erken seçim kararı alınmıştı.

AŞIRI SAĞCI CHEGA ÜÇÜNCÜ BÜYÜK PARTİ OLDU

Sosyalist Parti, bu sonuçla tarihinde ikinci kez mecliste salt çoğunluğu elde ederken aşırı sağcı Chega da ilk kez parlamentoda üçüncü büyük parti oldu.

Partinin lideri eski spor yorumcusu Andre Ventura, yolsuzlukla mücadele ve çingenelere karşı sert söylemiyle öne çıkmış, cinsel saldırı suçlularına kimyasal hadım uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Ventura, bu sonuçlarla Sosyalistler’e karşı “yumuşak muhalefet” döneminin sona ereceğini söyledi.

Antonio Costa, Cumhurbaşkanı’nın beklendiği gibi hükümeti kurma görevini kendilerine vermesi halinde Chega hariç tüm siyasi partilerle diyaloğa açık olacaklarını belirtti.

Yaklaşık 10 milyon nüfuslu Portekiz’de nüfusun onda biri Covid-19 salgını nedeniyle karantinada. Ancak hükümet bu kişilerin oy merkezlerine gelmesine izin verdi. Seçim görevlileri koruyucu giysilerle görev yaptı.

(artı gerçek)

Foto: Pixabay

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑