Makaleler

Published on Temmuz 28th, 2021

0

Selamün Aleyküm Raif Abi | İsmail Göçüm


Elü Raif Abi, selamünaleyküm benim ben. Dur hemencecik heyalet sannidib tilefonu yüzüme gabaten felen dime. Ben im ben, Turgay’ın hayaliyim RaifAbi…. Raif Abi, hani Aşık Veysel bi türküsünde; “iki gabılı bir handa gidiyorum gündüz gice…” diyo ya, ben bu handa çıkmaz bi tünele gidim la. Burda tilefon felen çekmiyo diye akıl idme. Şimdi sen benim hayalim ilen gonuşyon gari Raif Abi. Raif Abi Han diyincen aklıma gedi la. Türkiye Afgan göcmen hanına döndü diyile la… dünya gazan gibi bu laf ilen gaynıyomuş gari Raif Abi. Taa Van’da, du bi dakka Raif Abi tavanda demedim la, şu bizim Van gölümüz va ya Raif Abi urayı diyon la. Raif Abi Çobanna dağda Afgan göçmenneri görüb bi Vido çekip Yotop’da mı ne payleşmişle… Ta avrupaladan Avusturya cumurreisi de bu Vidoyu seyir mi idmiş ne, sonracıma u da demez mi ken;

“Türkiye cennet gibi ülke. Hiç bizim bureye felen gelen dimen… Bizim burala ureye göre çok bağhalı.  ikonomizi bozuk diyile emme osun. bi cumhurreisi var dillere destan, siz ondan başgasını dinleyen felen demeyin. Unun için ikonomi çoh gözemiş. Öle zenginlik hiç bi yede yok imiş, he gün bi yede gaz petirol cıkamış. Biz bilem ucuz tatil için taa ureye gidiyoz. Urda Avra 10 lere omuş felen diyomuş. Dur gızma Raif Abi valla güfür felen idmeyon la. Türkiye bizden on kad kere zengin on gad göre gözel, una göre avrupeye felen gelen dimeyin diyomuş RaifAbi. Raif Abi sen şindi bu haberi duymadım mı diyon la. Nasıl olu Raif Abi, emme sen daa yaşayon, duyman ilazımdı. Sakkın bene yaşayan ölü numarası felen yapma la. Gafayı guma sohmuş deve guşu numarası felen yapen hiç dime!. Zati bu yüzden galbım yinih düştü… Raif Abi dur zebaniler geliyor la. Ben seni sona gine arayen. Bağa bak bu kez tilefonu ben gabatıyon haa. eteraz felen isdemen. Hih hih hii… gabaddım.

Usta tiyatrocu gibi olmak mümkün mü? Onun gibi olmasa da, onu hayal ederek anlatmaya çalıştım…

Kim bu Raif Abi tiplemesi?
TURGAY YILDIZ;
Kim bu Turgay Yıldız?
Tiyatro yazarı Metin Yazarı, Oyun Yazarı, Kısa Skeç Yazarı, Tiyatro Oyuncusu, Tiyatro Dersi Hocası, Proğram Sunucusu, Mizansen, bir koltukta on karpuz. Kısacası halkın Raif Abisi…

*YILDIZ;
3 Mart 1965, Ankara doğdu. İlkokul, Orta ve Lise eğitimini Ankarada tamamladıktan sonra, üniversite eğitimini de Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde tamamlar…

*YILDIZ;
Çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev yaptıktan sonra TRT’de Metin Yazarı, Oyunculuk ve Program Sunuculuğu görevlerinde de bulundu. Uzun süre program projelerinde yapımcı olarak çalıştı.

*YILDIZ;
1994-1997 Özel televizyon çalışmalarının ardından TRT Ankara Televizyonu tarafından yayınlanan ve yönetmenliğini Turgay Bostan’ın üstlendiği Bu Toprağın Sesi programında Bahadır Tokmak ile birlikte “Beter ile Şeker” adlı dizinin yazarlık, yapımcılık ve oyunculuğunu yaptı.

*YILDIZ;
2008 yılında TRT 1’de yayınlanan ‘Baba Ocağı’ dizisinde de rol aldı. Ve yine TRT Ankara Televizyonu tarafından hazırlanan “Umutla Yaşamak” adlı programın sunuculuğunu yaptı. Bu proğramda; çocuk ve çocuk sorunlarını ele aldı.

*YILDIZ;
Bütün bu yoğun templu çalışmaların yanında TRT Ankara Radyosu’nunca hazırlanan Hafta Sonu programında 10 yılı aşkın; yazar ve seslendirme sanatçısı olarak ta çalıştı.

*YILDIZ;
1993 yılında Ankara’da Ali Okyar, Hüseyin Gazi İnce ve Aynur Aksoy ile beraber kurduğu Sanatolia, diğer adıyla Ankara Komedi Sahnesinde 26 yılı aşkın çalıştıktan sonra 2019 yılında kendi isteği ile ayrılmıştır.

*YILDIZ;
Sanatçılık ve tiyatro oyunculuğunu yine qynı yıllarda; öncelikle İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki yıl, sonrasında Ankara Devlet Tiyatroları’nda farklı isimler tiplemesi adı altında ve iki farklı reji ile üç yıl boyunca oynadı.

*YILDIZ;
Yine, 2013-14 tiyatro sezonunda kaleme aldığı “Alaaddin’in Sihirli Lambası” adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi. Bu oyun aynı zamanda üç farklı dalda dq ödüle layık görüldü.

*YILDIZ;
Bütün bunların dışında Turgay Yıldız bir öğretmen ve bir öğreti olarak karşımıza çıkmış; İstanbul -Avcılar Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde oyunculuk, tiyatro tarihi ve tiyatro kuramları dersleri de vermiştir.

*YILDIZ;
Turgay Yıldız’ın aldığı ödüller;
*Hasan Tahsin ödülü.
*Cengiz Polatkan ödülü… olmak üzere 30’un üzerinde ödül almıştır.

Turgay Yıldızın on binlerce takipçilerinden biri olarak onun Twitter hesabındaki sayfasından 26 Haziran 2021 tarihinde Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gördüğünü yazan bir Twitt ile karşılaştım.

“Turgay Abi’nin tedavisi Marmara Üniversitesi, Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam etmekte.
Sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Selçuk Akdoğan yazıyordu.”

Bu Twitter görür görmez hemen; aynı hastanede yoğun bakım ünitesinde Dr olarak görev yapan kızkardeşimin oğlu, yeğenimi telefonla arayarak ilgilenmesi sözü aldım. Sonraki günlerde, burada kaldığı süre içinde kendini toparladığı haberini aldım.

Bu Twitter sonrası başka bir Twitt’te;

“Turgay Abi’nin durumu iyiye gidiyor, tıbbi durumu engel teşkil etmediği için Ankara’ya sevk edildi, ailesinin orada olması sebebiyle, tedavisi orada devam edecek.” yazıyordu.

Bu benim için çok sevindirici bir haberdi. Bu haber sonrası tüm sevenleri gibi nihayet göğsümü gere gere bir oh çekebilmiştim. Yalnız bu sevincimiz fazla uzun sürmedi. Hesabından paylaşılan bir sonraki Twitt bizler için inanılması zor bir Twitt ‘ti

“Turgay Abi’nin Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde tedavisi devam etmekteyken, bugün saat 09.45’te geçirdiği kalp krizi sonrasında Turgay Abi’yi maalesef kaybettik.
Yarın saat 16.00’da Ankara Karşıyaka Mezarlığı Camisi’nde kılınacak cenaze namazı sonrası aynı yerde defnedilecektir

22 Temmuz 2021 tarihi sayısızca yıldızı olan Turgay Yıldız, bir meteor’un atmosfer kabuğundan geçerken -yanarken- saçtığı ışık gibi… bir yıldızın kayması gibi, aramızdan ayrıldı.

Tüm akraba, dost ve sevenlerinin başı sağolsun. Ruhu şad olsun. Yıldızlarda ışığı hiç eksik olmasın.

İsmail Göçüm – 28.07.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑