Kosova

Published on Ağustos 1st, 2022

0

Sırbistan ile Kosova arasında gerginlik: Sömürgecinin provokasyonu sürüyor

Kosova’da Sırp azınlığın yoğunlukta yaşadığı Mitroviça’da siren sesleri duyuldu. Arnavutlar’ın Sırp azınlığa saldıracağını iddia eden Sırp Cumhurbaşkanı Vucici provokasyona devam ediyor. Arnavut Lider Kurti, Sırp sömürgecilere boyun eğmeyeceklerini açıkladı.

Sömürgeci Sırbistan’ın Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova yönetiminin ülkenin kuzeyinde yaşayan Kosovalı Sırplara dün gece saldırmayı planladığını iddia etti. Vucic, Belgrad’da dün yaptığı halka sesleniş konuşmasında Kosova’daki Sırpların daha fazla zulme tolerans göstermeyeceğini söyledi.

‘BİZ BARIŞI ARAYACAĞIZ AMA SÖYLEMELİYİM Kİ TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Sputnik’te yer alan habere göre, Kosovalı Sırplardan, Arnavutlara yönelik bir saldırı ya da kışkırtma olmayacağı yönünde söz aldığına işaret eden Vucic, bu durumun, “Arnavutların yaptıklarından bağımsız olarak değişmeyeceğini”, ancak Sırpların da kendi evlerini koruyacaklarını kaydetti.

Vucic, “Biz barışı arayacağız ama söylemeliyim ki teslim olmayacağız. Sırplara zulmetmeye, Sırplarla alay etmeye, Sırpları öldürmeye kalkarlarsa Sırbistan kazanacak.” şeklinde konuştu.

KOSOVA’DA SİREN SESLERİ DUYULDU

Vucic’in açıklamasından saatler sonra Kosova’da hava saldırısı sirenlerinin duyulduğu bildirildi.

Yerel yayın organları ve sosyal medyada yer alan görüntülerde, Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların yoğun yaşadığı bölgelerde hava saldırısı sirenlerinin duyuldu.

Mitroviça’da hava saldırı sirenleri çalmaya devam ederken, sokakların da boşaltıldığı görüldü.

Kosova Başbakanı Arnavut Lider Kurti, Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıya olduklarını belirtti

Sırbistan’ın eski sömürgesi Kosova’nın Başbakanı Albin Kurti, iyi tanıdıkları Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Siz vatandaşlarımız ve demokratik cumhuriyetimiz için gece gündüz çalışacağız, görevimizin başında olacağız.” dedi.

Kurti, sosyal medyadan yayımladığı görüntülü mesajda, Kosova ile Sırbistan arasındaki son gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sırbistan’dan ülkeye giriş çıkışlar için talep edilen belgeler daha yürürlüğe girmeden Kosova’nın kuzeyindeki yasa dışı Sırp yapıları tarafından yolların kapatıldığını ve silah seslerinin duyulduğunu söyleyen Kurti, bunun öncesinde Belgrad ve Raşka’da korku ve tehdit açıklamaları ve toplantıları yapıldığını aktardı.

Dünkü agresif eylemlerin buralarda planlanıp kışkırtıldığını, ayaklanmaların ana sorumlularının Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Sırbistan Hükümeti’nin Kosova Ofisi Müdürü Petar Petkovic olduğunu öne süren Kurti, şu ifadeleri kullandı:

“Kosova hükümeti, ayrım yapmaksızın tüm vatandaşları ve ortak ülkemizin tamamı için hukuku, anayasacılığı, barışı ve güvenliği seven, bunlara saygı duyan ve uygulayan demokratik ve ilericidir. Devletimizin asayiş ve güvenlik organları bilgi topluyor, durumu izliyor ve kanun ile vatandaşların, egemenliğimiz ve toprak bütünlüğümüzü savunma doğrultusunda hareket edecek.”

Kurti, hükümet, İçişleri Bakanlığı ve Kosova Polisinin yayımlayacağı yazılı açıklamaların dikkatlice takip edilmesi çağrısında bulundu.

Belgrad’taki basın kuruluşları ile Kosova’da Belgrad’a bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hizmet eden medyanın yanlış bilgilendirilmelerine izin verilmemesini isteyen Kurti, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlerleyen saatler, günler ve haftalar zorlu ve sorunlu olabilir. İyi tanıdığımız Sırp ulusal şovenizmi ile karşı karşıyayız. Siz vatandaşlarımız ve demokratik cumhuriyetimiz için gece gündüz çalışacağız, görevimizin başında olacağız. Birlikte, ülkenin her köşesine yerleştirerek düzen ve kanunu sağlamayı başarıyoruz. Desteğiniz için teşekkürler.”

Kosova Hükümeti daha önce aldığı karar doğrultusunda, ülkede “yasa dışı” bir biçimde bulunan araç plakalarının “RKS” (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi sürecinin 1 Ağustos-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurmuş, bu süre zarfında vatandaşların birçok kolaylıktan yararlanma imkanına sahip olacağını bildirmişti.

Aynı şekilde 1 Ağustos itibariyle hükümetin bir ay önce aldığı karar doğrultusunda Sırbistan kimlik belgeli şahıslara ilişkin mütekabiliyet tedbirinin de uygulanacağı ifade edilmişti. Bu doğrultuda ülkeye, Sırp makamları tarafından verilen kimlik belgeleriyle gireceklere, Kosova’da kaldıkları süre boyunca kimlik belgeleri yerine geçecek bir beyan belgesi verileceği aktarılmıştı.

Kosovalı yetkililerce, aynı ilkenin Belgrad tarafından da Kosova vatandaşlarına 11 yıldır uygulandığı kaydedilmişti.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑