Afganistan

Published on Mayıs 20th, 2022

0

Taliban, İnsan Hakları Komisyonunu feshetti: BM’den tepki

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, Taliban yönetiminin Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonunu feshetmesini “tüm Afganlar ve Afgan sivil toplumu için geriye doğru atılmış bir adım” olarak niteledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Afganistan’da Taliban geçici hükümetinin Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonunu (AIHRC) feshetme kararına ilişkin açıklama yaptı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada şu değerlendirmeler paylaşıldı:

“Taliban’ın ülkedeki Bağımsız İnsan Hakları Komisyonunu feshetme kararı aldığına ilişkin haberleri üzüntüyle karşılıyorum.

“Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, yıllardır oldukça zor koşullarda olağanüstü işler yaptı, çatışmanın tüm taraflarından mağdurlar da dahil olmak üzere tüm Afganların insan haklarına dikkat çekti. Fakat Ağustos 2021’den bu yana sahada çalışamaz durumdalar.

“Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, insan haklarının güçlü bir sesi ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin güvenilir bir ortağıdır. Komisyonun kaybı tüm Afganlar ve Afgan sivil toplumu için gerçek anlamda geriye doğru atılmış bir adım olacaktır.

“Bu yıl Mart ayında Kabil’e yaptığım ziyaret sırasında fiili yetkililer ile halkın şikayetlerini kabul edebilecek ve endişeleri *fiili yetkililerin* dikkatine sunacak bağımsız bir insan hakları mekanizmasını yeniden kurmayı konuştum.”

Komisyon hakkında

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, 2001’de imzalanan Bonn Anlaşması çerçevesinde ülkedeki insan haklarını korumak, gözetmek, desteklemek ve insan hakları ihlallerini incelemek üzere kurulmuştu.

Taliban’ın Eylül 2021 itibariyle ülkede kontrolü ele geçirmesiyle birlikte varlıklarına el konulan Komisyon faaliyetlerini durdurdu. Komisyon, Taliban geçici hükümetinin 16 Mayıs’ta aldığı kararla feshedildi.

Afganistan’da yeniden Taliban dönemi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilmesi 31 Ağustos 2021’de tamamlandı.

Afganistan eski Cumhurbaşkanı Eşref Gani hükümetini deviren Taliban, 11 Eylül 2001 sonrası dönemde ABD ve koalisyon güçlerinin işgal ettiği ülkeye yirmi yıl sonra yeniden egemen oldu.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑