Belgesel

Published on Eylül 15th, 2021

0

“Vatansızlar” Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Antalya Film Festivali’nde

Bu seneki Antalya Film Festivali’ne 49 belegelden Esra Yıldız’ın “Vatansız”ı dahil 9 film kabul edildi…

Avrupa Demokrat Haber Merkezi
İnci Tuğsavul

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 2 Ekim 2021’de açılacak olan 58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmek üzere bir seçici kurul tarafından belirlenen 31 filmin hangileri olduğu açıklandı.
Uzun Metraj Film Yarışması için 44 film arasından 10 film, Kısa Metraj Film Yarışması için 151 başvuru arasından 12 film ve Belgesel Film Yarışması için 49 başvuru arasından 9 film seçilmiş bulunuyor.
Belgesel Film Yarışması’nda gösterilmeğe değer bulunan 9 film arasında Esra Yıldız’ın Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul üzerine “Vatansız” adlı belgeseli de yer alıyor.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin sunumunda “Vatansız” belgeseli şöyle tanıtılıyor:
“Bu, 12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası Türkiye’yi terketmek zorunda kalan ve 12 Eylül sonrasında Türk vatandaşlığından çıkarılan gazeteciler Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Özgüden’in hikâyesidir. Belgesel, 1974’ten beri Brüksel’de yaşayan Özgüden’lerin, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin olmadığı bir dünya tasavvurlarını sürgünde yaşadıkları Brüksel’de, çok kültürlü eğitim merkezi Güneş Atölyeleri’nde (Ateliers du Soleil) sürdürmelerini anlatıyor.”

Doğan Özgüden

Belgeselin yönetmeni ve senaristi Esra Yıldız’ın tanıtımı:
“İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümünde lisans, Sanat Tarihi bölümünde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı, Berlin Humboldt Üniversitesi’nde ve EHESS’te doktora sonrası çalışmalarını sürdürdü. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Kısa röportajlarının yanı sıra, ilk uzun metraj belgeseli olan Sayfalar Arasında Bir Gölge: Sahaf Vahan (2010) ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilmiştir.”
Belge taraması ve çekimleri Brüksel’de ve Türkiye’de yapılmış olan “Vatansız”‘ın görüntü yönetmenliğini Cevat Maskar ve Esra Yıldız, kurgusunu Adrian Hollmann, müziğini de Murat-Deniz Akgül gerçekleştirmiş bulunuyor.
Ulusal Belgesel Film Yarışması’na, “Vatansız”‘la birlikte kabul edilen diğer belgeseller:
Didem Şahin’ın “Acı ve Tatlı”, Ebru Şeremetli’nin “An Kalır”, Aslı Akdağ’ın “Bekleyiş”, Ersen Çıra’nın “EDE” Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm”, Volkan Üce’nin “Her Şey Dahil”, Ümran Safter’in “Kapıyı Açık Bırak”, Mehmet Emre Battal’ın “Muhtaç” ve Tayfun Belet’in “Unkapanı: Bitmeyen Masal” adlı yapıtları.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑