Yunanistan

Published on Kasım 18th, 2023

0

Yunanistan açıklarında göçmen teknesi battı

Yunanistan’ın güney Ege Denizi’ndeki Agathonissi Adası (Eşek Adası) açıklarında bir göçmen teknesinin batması sonucu bir kadının öldüğü ve 18 kişinin kurtarıldığı bildirildi.

Göçmenleri taşıyan tekne, Oniki Ada takımadalarından Agathonissi’nin dört deniz mili açığında saat 06.00 sıralarında battı.

Teknedekilerin kimlikleri ya da kazanın koşulları hakkında mevcut durumda herhangi bir bilgi alınamadı.

Liman polisi basın bürosundan bir yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada, bir kadının hayatını kaybettiğini belirtirken, Yunan sahil güvenliği tarafından kurtarılan 18 kişinin yakındaki Samos adasına nakledileceğini ifade etti.

Diğer Akdeniz ülkeleri gibi Yunanistan da bu yıl gelen göçmen ve mülteci sayısında keskin bir artış yaşıyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (UNHCR) göre 2022 yılının tamamında 18 bin 700 olan bu sayı, 2023 yılında Ocak ayı ile Kasım ayı başı arasında 38.448’e ulaştı.

Yunan makamları tarafından Frontex’in (Avrupa Sınır Gözetleme Ajansı) yardımıyla yürütülen kurtarma operasyonlarına rağmen, Doğu Akdeniz’deki Ege’de bir çok trajedi yaşandı.

Bu bölgedeki en ölümcül kazalardan biri 14 Haziran’da meydana geldi: Libya’dan İtalya’ya gitmekte olan bir trol teknesinin Yunanistan’ın güneyindeki Pylos açıklarında 15 dakika içinde alabora olması sonucu en az 82 kişi boğuldu, yüzlerce kişi de kayboldu.

Bu trajedide Yunanistan makamlarının sorumluluğuna dair ciddi suçlamalar var. Yunan hükümeti, ülkeye giriş yapan göçmen sayısını sınırlamak amacıyla göçmenleri yasadışı yollardan geri çevirmek ve kötü muamele yapmakla suçlanıyor.

Ekim ayında Ege’deki Midilli ve Sömbeki adaları açıklarında göçmen teknelerinin batması sonucu dört kişi daha hayatını kaybetmiş, iki kişinin de kayıp olduğu bildirilmişti.

(ANF)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑