İspanya

Published on Haziran 26th, 2022

0

Zirve öncesi Madrid’de binler sokağa döküldü: ‘Barış için: NATO’ya hayır’

İspanya’nın başkenti Madrid’de binlerce kişi, 29-30 Haziran tarihleri arasında Madrid’de yapılacak olan NATO zirvesini protesto etti.

NATO’nun 28-30 Haziran’daki zirvesine ev sahipliği yapan İspanya’nın başkenti Madrid’de binlerce kişi NATO karşıtı protesto düzenledi.

İspanya’da sivil toplum kuruluşlarının (STK) çağrısıyla organize edilen “Barış için: NATO’ya hayır” başlıklı gösteriye, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos ittifakına bağlı Birleşik Sol (IU) ve Podemos partilerinin temsilcileri de destek verdi. Yürüyüşe Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden NATO karşıtları katıldı.

Kent merkezinde yapılan yürüyüşte, NATO karşıtı pankartlar taşınıp, “NATO’ya hayır”, “NATO üsleri dışarı”, “Askeri harcamalar yerine okul ve hastane yapın” sloganları atıldı.

Gösteriyi organize eden İspanyol STK’lerin temsilcileri, Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi’nin “savaş yanlısı bir zirve” olduğunu belirtti.

Diğer yandan Madrid’deki NATO Zirvesi, ülkedeki koalisyon ortağı partiler arasında da tartışmaya yol açtı.

29-30 Haziran tarihleri arasında Madrid’de bir araya gelecek olan NATO üyesi ülkelerin liderlerinin ana gündemleri Ukrayna ve ABD’nin istediği “Strateji belgesi” olacak. Ayrıca Erdoğan yönetiminin karşı çıktığı Finlandiya ve İsveç’in ittifaka katılım teklifini değerlendirilmesi bekleniyor.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑