Güncel

Published on Temmuz 26th, 2022

0

Aydeniz için toplanan komisyon gergin başladı

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz için toplanan komisyonda gazetecilerin çıkarılmasına tepki gösteren HDP’li Meral Danış Beştaş, “AKP-MHP bloku dokunulmazlıklar üzerinden darbeyi devam ettiriyor. Siyasi darbenin uzantısı bu toplantıda” sözleriyle tepki gösterdi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair çalışmalar kapsamında Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon toplandı. AKP’li Yusuf Beyazıt başkanlığında toplanan komisyona HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki, Abdullah Koç, Hüseyin Kaçmaz ve Erdal Aydemir katıldı. CHP, İYİ Parti, MHP ve AKP üyesi milletvekilleri de yerini aldı.

Komisyonda DBP’li Aydeniz hakkında oluşturulan Hazırlık Komisyonu’nda verilen “dokunulmazlığın kaldırılması” yönündeki rapor görüşülecek. Hazırlık Komisyonu’nda Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönündeki karar AKP oylarıyla kabul edilmişti. CHP, Hazırlık Komisyonu’nda ret oyu kullanmıştı.

Komisyonda Aydeniz’in yerine HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri Züleyha Gülüm, Tülay Hatimoğulları, Mehmet Rüştü Tiryaki ve Abdullah Koç savunma yapacak.

KOMİSYON TARTIŞMALI BAŞLADI
Komisyonun başlaması sırasında görüntü çeken gazetecilerin çıkarılmasına HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş tepki gösterdi. Beştaş, komisyon başkanına “Siz daha soru sormadan, açılış yapmadan basına toplantı başlamadan görüntü alıp çıkın diyorsunuz” dedi. Komisyon başkanı AKP’li Yusuf Beyazıt, “Evet öyle diyorum” diye karşılık verdi. Tepkisini devam ettiren Beştaş, “Siz neyi saklıyorsunuz. Dokunulmazlık dosyasını getirdiniz. Keyfi bir tutumdur, hukuk dışıdır. Bizim sözlerimizi de alsınlar. Sansür uyguluyorsunuz. Gerçeklerin açığa çıkmasını engelliyorsunuz. Niye gerçekleri dinlemiyorsunuz” dedi.

AKP’li Beyazıt, basının çıkarılmasına komisyonda görüşme almadan tek başına karar verdi.

BEŞTAŞ: DARBENİN SİYASİ UZANTISI BU KOMİSYONDA
HDP’li Beştaş, “Basının istediği takdirde toplantıyı izlemeleri gerektiğini düşünüyoruz. AKP-MHP bloku dokunulmazlıklar üzerinden darbeyi devam ettiriyor. Siyasi darbenin uzantısı bu toplantı da şu anda. Siz HDP’ye, DBP’ye darbe yapıyorsunuz. Bu yaptığınızın hukukta, iç tüzükte karşılığı yok. Böyle bir usul yok” ifadelerini kullandı.

GERGİNLİK ÜZERİNE ARA
Beştaş’ın tepkisine aldırmayan komisyon başkanı AKP’li Beyazıt, görüntü alan gazetecilerin çıkarılması ardından toplantıya başladı. Komisyonda çıkan gerginlik üzerine toplantıya ara verildi. Komisyon başkanı ile görüntü alan gazetecilerin ve danışmanların kalmasına dair Grup Başkanvekilleri görüşme yapıyor.

‘HUKUKUN BİTTİĞİNİN RESMİ’
Arada kısa bir açıklama yapan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Komisyon toplantısı başlayamadı. Komisyon ve divanı, üyelere sormadan basını dışarı davet etti. Bir kere bu hukuka, teamüllere aykırıdır. Saliha Aydeniz vekilimiz hakkında bütün basın yayın organlarında özellikle yandaş medyada dosya gizli olmasına rağmen çok geniş bir şekilde servis yapılıyor. Dosyanın ayrıntıları kamuoyu ile paylaşılıyor. Bugün burada komisyon başkanı ‘dosya gizli’ diyerek, basına kapattığını söylüyor. Bir kere bu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de bile hukukun bittiğinin resmidir” ifadelerini kullandı.

‘İÇ TÜZÜK’E AYKIRI’
“İddialar dinlenecek, hem de yalan, asılsız, keyfi tek taraflı…İddialar basına servis edilecek, savunmanın sözü kamuoyunda gizlenecek” diyerek, konuşmasını sürdüren Beştaş, ekledi: “AKP-MHP iktidarının bize dayattığı hukuksuzluğun, totaliter rejimin son resimlerinden bir tanesini daha gördük. Daha komisyon 26 Temmuz’da toplanacağını tebliğ etmeden basın yayın organlarında, manşetlerde toplantı yapılacağı duyuruldu. Bu da bu kararın ne Meclis’te ne komisyonda ne de milletvekillerinin arasında verilmediğini, başka yerlerde başka masalarda bu kararın verildiğini ilan etmiş oldu. Basının dışarı çıkarılması kesinlikle keyfiyettir. Faşizmin bir görüntüsüdür. Biz iddiaların bu kadar servis edildiği bir ortamda savunmanın kamuoyuna gizlenmesinin büyük korkuları olduğunu, korktuklarını biliyoruz. Danışmanların çıkarılmasına dair tartışma başlatıldı. Komisyon iç tüzüke aykırı işlem yapıyor. Bugün burada İç Tüzük hükümlerinin uygulanması için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Ara ardından başlayan komisyon da sadece üye vekillerin danışmanları dışındaki milletvekili danışmanları ve gazeteciler komisyondan çıkarıldı. Komisyon görüşmeleri Hazırlık Komisyonu raporunun okunmasıyla devam ediyor.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑