Ekoloji

Published on Eylül 19th, 2022

0

Bakanlıktan ağaç kesimlerine yanıt: Ormanı gençleştiriyoruz

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Bakanlığın Hizan’da bir yıla yakındır süren ağaç kesimlerini “Yaşlı ağaçları kesip ormanı yeniliyoruz,” diye savunduğunu söyledi.

Bitlis’in Hizan ilçesinde 2021’den beri “güvenlik” gerekçesiyle ağaçlar kesiliyor.

Giriş ve çıkışların yasaklandığı bölgede kesilen ağaçların, askerler tarafından iş makineleriyle açılan yollardan taşındığı belirtiliyor.

Ağaç kesimlerine dair yetkililerden herhangi bir açıklama gelmezken, kesimlerin durdurulması için milletvekilleri tarafından verilen dilekçe ve soru önergeleri de yanıtsız bırakılıyordu.

“Yaşlı ağaçları kesiyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçen hafta (16 Eylül) Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı’nın ağaç kesimleriyle ilgili soru önergesine yanıt verdi.

Bakanlık, Gaydalı’nın soru önergesine ağaç kesimleriyle ilgili “Ormanı gençleştiriyoruz. Yaşlı ağaçları kesip ormanı yeniliyoruz,” yanıtını verdi.

Mezopotamya Ajansı‘na konuşan Gaydalı, “Bütün ormanı kesmişler sadece toprak kalmış. Ormanı bu şekilde mi gençleştiriyorlar? İnsan bileği kalınlığındaki ağaçları bile kesiyorlar,” dedi.

“Bu sene ceviz yok”

Gaydalı, soru önergesine verilen yanıtı ve Bitlis özelinde Kürt kentlerinde süren ekolojik tahribatı değerlendirdiği konuşmasında şöyle dedi:

“Bir gün komisyon toplantısında sorumlu bakana, ‘Sizin yeşili sevdiğinize kanaat getirdim’ deyince bana dönerek güldü. ‘Doların yeşilini seviyorsunuz’ dediğimde ise sinirlenerek yanımdan uzaklaştı. Kürtler’in yok edilmesi ve para için her şey yapılıyor. Orman kesiminde çalışacak eleman aradılar. Bu yöredeki hiçbir insan ağaç kesimine yanaşmadı. Bunun için Mutki ilçesinden eleman getirip çalıştırıyorlar. Cudi Dağı’ndaki orman kıyımında da yöntem aynı.

“Dünyada ekolojik denge ve iklim her geçen gün bozuluyor. Hizan ilçesinde en çok yetişen ürün ceviz. Bu sene ceviz olmadı. Üretim yapılan diğer ürünlerde de durum farklı değil. Bunu halkımıza anlatmamız gerekiyor.”

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑