Bilim-Teknik

Published on Şubat 13th, 2021

0

Clubhouse’dan ‘güvenlik açığı’ duyurusu: Güncelleme yapılacak

Son dönemde adından sıklıkla söz ettiren sesli mesaj uygulaması Clubhouse, güvenlik açığına yönelik raporlar nedeniyle veri koruma kurallarının gözden geçirildiğini ve bu konuyla ilgili kısa sürede güncelleme yapılacağını duyurdu.

Türkiye’de son dönemin en popüler uygulamalarından olan sesli mesaj uygulaması Clubhouse, güvenlik açığına yönelik raporlar üzerine bir açıklamada bulundu.

Clubhouse’un açıklamasında, uygulamanın kullanıma kapalı olmasına rağmen farklı yollardan indirilerek kullanıldığı Çin’de, kullanıcılara ait bilgilerin Çin hükümetinin sunucuları tarafından ele geçirilme riskinin bulunduğu ifade edildi.

“Stanford Internet Observatory ile yapılan araştırmayla veri koruma konusunda iyileştirme yapabileceğimiz kimi alanları belirledik” denilen açıklamada, önümüzdeki 72 saat içinde şifreleme ve başka sunuculara veri transferini engelleyecek yeni güncellemenin kullanıcılara sunulacağı kaydedildi.

Stanford Üniversitesi’ne bağlı Internet Observatory’nin raporunda, kullanıcılara ait özel bilgilerin Çin hükümetinin erişimine karşı korunmasız olduğuna dikkat çekilmiş, raporda Clubhouse’a uçtan uca şifreleme hizmeti sunan Çinli Agora şirketinin kullanıcılara ait ses kayıtlarına erişimi olduğu ve bu verileri de Çin hükümetine aktarabileceği savunulmuştu.

Sesli mesajlaşma uygulaması olan Clubhouse’da, kullanıcıların açtığı odalar üzerinden farklı konulara dair sohbetler gerçekleştiriliyor. Uygulama şu an sadece iPhone’larda kullanılan iOS işletim sisteminde çalışıyor.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑