Almanya

Published on Şubat 28th, 2022

0

Dursun Çaktı için anma etkinliği düzenlendi

ATİF üyesi Ulm Tohum Kültür Merkezi, geçtiğimiz yıl 25 Şubat’ta hayatını kaybeden Dursun Çaktı için anma etkinliği düzenliyor. -VİDEO ve FOTO GALERİLİ-

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ATİK Konseyi eski üyelerinden ve bölgenin köklü kurumlarından Ulm Tohum Kültür Merkezi (TKM) kurucularında olan Dursun Çaktı, yakalandığı hastalığa yenik düşerek, geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmişti. 70’li yıllardan beri yarım asıra yakın süre boyunca mücadelenin en ön saflarında yer alan sosyalist-devrimci Dursun Çaktı, hem yaşadığı bölgede hem de Avrupa’da “Devrimin emektar işçisi” olarak tanınıyor.

Çaktı, mezarı başındaki etkinlik sonrası ayrıca büyük bir salonda da zengin programla anıldı. Etkinlik için önce, saat 13.00’da Ulm Merkez Mezarlığında bir etkinlik düzenlendi. Daha sonra, Ulm’a bağlı Beimerstetten’de bulunan salonda, saat 14.00’dan itibaren konuşmalar, müzik dinletisi, şiir dinletisi, sinevizyon gibi zengin içerikli anma programı devam etti.

Her iki etkinliğe de yüzlerce kişi katılırken, ATİK Eş Başkanları Zeynep Çalışkan ve Süleyman Gürcan da her iki anmada yer aldı. Mezarı başında yapılan saygı duruşundan sonra, Tohum Kültür Merkezi Başkanı Hasan Çelik bir konuşma yaptı.

            Dursun Çaktı’nın ailesi, dostları, yoldaşları ile devrimci-demokrat ve yurtsever kurumlardan kişilerin de katıldığı salondaki anmada da duygusal anlar yaşandı. Anmaya yerelden çok sayıda kişi katılırken, genel olarak da katılım oldu. Anmada Münih Davası Tutsaklarından Müslüm Elma ve diğer isimler de yer aldı. Tohum Kültür Merkezi Başkanı Hasan Çelik, ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan ve diğer konuşmacılar, Dursun Çaktı’yı anlatarak, 46 yılın üzerindeki örnek mücadelesi, devrim ve sosyalizme bıraktığı mirasın önemine değindiler. Partizan adına da bir konuşma gerçekleştirildi.

Sinevizyon gösteriminde duygusal atmosfer daha da yoğunlaştı. Şiirlerin okunmasından sonra, program Umuda Haykırış Grubu’nun müzik programıyla devam etti.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑