Alevi

Published on Ekim 7th, 2022

0

Erdoğan Şahkulu Sultan Dergahı’nda | Cemevi Başkanlığı kuracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecek” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’ne katıldı.

Erdoğan, “Alevi ve Bektaşi vatandaşların etrafında bir araya geldiği mekanların meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal yapı kuruyoruz” dedi.

TIKLAYIN-Alevi liderlerden Erdoğan’a: Müjde değil, anayasal haklarımızı istiyoruz

Erdoğan’ın konuşması özetle şöyle:

“Bugün burada 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin de temel atma töreni vesilesiyle bir aradayız. Dergahlarımızda ilim ve ahlak birlikte yol yürür. Medeniyetimize hayırlı insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Veli ve evlatları ocaklarımızı bu gaye ile kurmuşlar, yaşatmışlardır.

“Hak dostlarının irfanları ile kurulan bu büyük medeniyete sahip çıkmak, gelişmesi için gayret göstermek, her birimizin vazifesidir. Sinsi niyetlerle içeride ve dışarıda çalışan kesimler olmuştur ama hamdolsun bu aşk ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir. Vatanımızı tahribe yönelik her saldırıyı bertaraf ederken medeniyetimizin inşasını sürdürdük.

TIKLAYIN-Aleviler Eşit Yurttaşlık, Barış, Demokratik Anayasa İstiyor

“Tadilat, ısınma sorunları çözüldü”

“Ülkemizdeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya yönelik kapsamlı hazırlık yaptık. Kültür ve İçişleri Bakanlıklarımızın koordinasyonunda yürütülen çalışma kapsamında bin 585 cemevi ziyaret edildi, muhataplar tek tek dinlendi. Bina, tadilat, ısıtma sorunları için talimatlar verildi, adımlar atıldı.

“Daha köklü çözümler için ayrıntılı çalışmalar yürütüldü. Bugün burada bunların müjdesini paylaşmak istiyorum. Mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz.

TIKLAYIN-Cemevlerinde elektrik faturası isyanı: Ödemeyeceğiz!

“Kamu güvencesi sağlanacak”

“Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alev Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Tüm çalışmalar bu kurumsal yapı altında, kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir.

“Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanmak suyu, bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeriyle ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Ayrıca talep edenlere de bu kurumsal bünyede kadro verilecektir.”

 (Bianet – RT)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑