Kadın

Published on Ağustos 4th, 2022

0

Erkekler Temmuz’da 28 kadını öldürdü

Erkekler, en az 64 kadına şiddet uyguladı, en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 17 kadını taciz etti, 12 kadını da seks işçiliğine zorladı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler Temmuz’da erkekler az 28 kadını ve bir çocuğu öldürdü.

Temmuz’da en az 14 kadının ölümü basına “şüpheli” (Adıyaman (2), Aydın (2) Antalya (1), Kastamonu (1), Erzincan (1), İstanbul (2), Muğla (1), Kocaeli (1), Edirne (1), Urfa(1), Sakarya (1)) ölüm olarak yansıdı.

Erkekler, en az 64 kadına şiddet uyguladı, en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az 17 kadını taciz etti, 12 kadını da seks işçiliğine zorladı.

2021-2022

2022’nin ilk yedi ayında erkekler, 191 kadını öldürdü, 89 kadını taciz etti, 163 çocuğu istismar etti, 455 kadına şiddet uyguladı, 20 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 363 kadını seks işçiliğine zorladı. 2022’nin ilk yedi ayında 119 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, yılın ilk yedi ayında en az 23 çocuğu öldürdü.

2021’in ilk yedi ayında erkekler, 174 kadını öldürdü, 78 kadını taciz etti, 85 çocuğu istismar etti, 62 kadına tecavüz etti. Erkekler en az 409 kadını seks işçiliğine zorladı, en az 491 kadına da şiddet uyguladı, yaraladı. 2021’in ilk yedi ayında 131 kadının ölümü basına “şüpheli” olarak yansırken, erkekler, en az 15 çocuğu öldürdü.

Cinayet

Erkekler, Temmuz’da en az 28 kadını öldürdü; geçen yıl bu sayı 24 idi. Ayrıca erkekler, kadınların yanındaki en az üç erkeği de öldürdü.

En az beş kadın koruma kararı rağmen öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri Özbekistanlıydı.

Temmuz’da erkeklerin öldürdüğü kadınlar

Birgül BÇ., Derya Tekin, Döndü S., E.B., Elif Güneş, Emine Y., Esra Altınkaynak, Esra Yamak, Ezgi Ö., Fatma Ö., Güllü S., Gülperi Aksoy, Huriye B., Kader D., Nedime Dinçer, Nurcan Orman, Nurgül Gülsoy D., Nuriye M., Nurten O., Öznur Tufan, Pınar Damar, R.D.A, Servet Bakırtaş, Sojida Kalandarova, Sultan P., Tülay E., Yasemin Çedik, Zeynep T.

Erkeklerin kadınları öldürdüğü iller

Ankara (1), Balıkesir (1), Bursa (1), Denizli (4), Diyarbakır (1), Eskişehir (1), Isparta (1), İstanbul (8), İzmir (3), Kırşehir (1), Kocaeli (1), Konya (1), Mersin (1), Muğla (1), Tekirdağ (1), Yozgat (1).

Erkeklerin 17 kadını öldürme “bahanesi” basına yansımadı. Erkekler 10 kadını ayrılmak istediği veya barışmak istemediği için öldürdü. Erkekler bir kadını da kızı “ayrılmak istediği” için öldürdü.

18 kadını kocası, eski kocası, sevgilisi erkekler, iki kadını abisi, bir kadını oğlu, bir kadını damadı, bir kadını akrabası erkekler, bir kadını da arkadaşı öldürdü. Dört kadını öldüren dört erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 15 kadını ev içinde, altı kadını işyeri, ormanlık alan, sokak, hastane gibi ev dışı alanlarda öldürdü. Erkeklerin yedi kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Erkekler, 21 kadını ateşli silahlarla, dört kadını kesici aletle, bir kadını asitle, bir kadını döverek, bir kadını boğarak öldürdü.

Hukuki Süreç

Kadınları öldüren 28 fail vardı. 11 fail tutuklandı, on fail intihar etti. 2 fail gözaltına alındı. Bir fail kaçtı. Dört failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuğa Şiddet-Çocuk Cinayeti

Erkekler, Temmuz’da bir çocuğu öldürdü.

Eskişehir’de iki çocuk üvey babalarının kendilerine şiddet uyguladığını açıkladı. Adana ve Kars’ta iki erkek çocuklarına şiddet uyguladı.

Bir çocuğu babası öldürdü,

Öldürülen çocuk ismi

Yiğit D.

Erkeklerin çocukları öldürdüğü iller

Mersin (1).

Hukuki Süreç

Fail intihar etti.

Cinsel Saldırı /Tecavüz

Erkekler, Temmuz 2022’de en beş kadına tecavüz etti. Geçen yıl aynı ay erkeklerin tecavüz ettiği kadın sayısı yediydi.

Bir kadına akrabası iki erkek, iki kadına yakınlık derecesi basına yansımayan iki erkek, bir kadına sevgilisi bir kadına da arkadaşı tecavüz etti.

Erkekler iki kadına ev içinde, üç kadına da pansiyon, market, işyeri gibi ev dışı alanlarda tecavüz etti.

Erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri Türkiye vatandaşı değildi. Bir kadın da engelliydi.

Erkeklerin kadınlara tecavüz ettiği iller

Adana (1), Denizli (1), İstanbul (2), Muğla (1).

Hukuki Süreç

Kadınlara tecavüz eden altı fail erkek vardı, sadece üç fail tutuklandı. Bir fail serbest bırakıldı. Bir fail hakkında dava açıldı. Bir failin hukuki süreci basına yansımadı.

Taciz

Temmuz 2022’de erkekler en az 17 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı 21’idi.

Erkekler, beş kadını sözlü ve fiziki yollarla taciz etti. Erkekler 11 kadını da fotoğrafını veya videosunu çekerek taciz etti. Erkekler bir kadına da cinsel organını göstererek taciz etti.

Erkekler 17 kadını da ev dışı alanlarla taciz etti.

Kadınları taciz eden erkeklerden biri kadının patronuyken, 11 fail erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkeklerin kadınları taciz etiği iller

Antalya (2),  Aydın (2), Bursa (1),  İstanbul (6),  İzmir (6)

Hukuki Süreç

Kadınları taciz eden 12 fail erkek vardı. Sadece bir fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. İki fail serbest bırakıldı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

Çocuk İstismarı

Erkekler, Temmuz’da en az 16 kız ve oğlan çocuğunu istismar etti. Geçen yıl aynı ay bu sayı 13 idi.

En az altı çocuğu istismar eden dokuz erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. İki çocuğu komşusu, yedi çocuğu imam bir çocuğu istismar etti.

Erkekler, üç çocuğu ev içinde, 16 çocuğu kuran kursu, sokak gibi ev dışı alanlarda istismar etti.

Erkeklerin çocukları istismar ettiği iller

Antalya (1), Aydın (2), Balıkesir (7), Bursa (1), Edirne (2), İstanbul (2), Sakarya (1)

Hukuki Süreç

Çocukları istismar eden 19 fail erkek vardı. Sadece 10 fail tutuklandı. Üç fail gözaltına alındı. Altı failin hukuki süreci basına yansımadı.

Şiddet / Yaralama

Erkekler, Temmuz’da en az 64 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl da aynı ay bu sayı, 77 idi. 

Erkeklerin şiddet uyguladığı 16 kadın “ağır” hasta olarak hastaneye kaldırıldı. Erkekler en az 12 kadına “koruma kararını” ihlal ederek şiddet uyguladı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan, üçü trans kadındı. Kadınlara şiddet uygulayanlar arasında polis ve bekçiler de vardı.

Erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan biri Türkmenistanlı biri de Suriyeliydi.

Erkeklerin kadınlara şiddet uyguladığı iller

 Adana (4), Afyon (1), Ankara (2), Antalya (2), Antep (1),  Aydın (2), Bolu (1), Bursa (3), Denizli (1), Diyarbakır (5), Edirne (10), Eskişehir (2), Elazığ (1), İstanbul (10), İzmir (5), Karaman (1), Kars (1), Kayseri (1), Kocaeli (1), Malatya (1), Muğla (2),  Ordu (2)  Sakarya (2),  Samsun (3).

En az 41 kadını kocası, eski sevgilisi yaraladı, 12 kadına şiddet uygulayan 13 erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı. Bir kadını komşusu erkek, üç kadına oğlu, bir kadını akrabası, bir kadını kardeşi, üç trans kadını polis bekçi erkekler, bir kadını hastası, bir kadını da damadı yaraladı.

Erkekler, 15 kadına boşanmak istediği/barışmak istemediği için şiddet uygularken, bir kadına “dini saiklerle”, bir kadına da “cinsel saldırıda bulunmak” için şiddet uyguladı. Erkeklerin 47 kadına şiddet uygulama bahanesi basına yansımadı.

Erkekler, 45  kadını darp ederek yaralarken, sekiz kadını ateşli silahlarla, 11 kadını da kesici aletle yaraladı.

Erkekler, 16 kadını iş yeri, otobüs, ormanlık alan gibi ev dışı alanlarda, 36 kadını ev içinde yaraladı. Erkeklerin 12 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Hukuki Süreç

Kadınlara şiddet uygulayan 65 fail erkek vardı. Sadece 12 fail tutuklandı. Dört fail serbest bırakıldı. Beş fail gözaltına alındı. Altı fail intihar etti. Bir failin hukuki süreci basına “kaçtı” diye yansırken, en az 37 failin hukuki süreci yansımadı.

Seks İşçiliğine Zorlama

Erkekler, Temmuz’da en az 12 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 36 idi. Seks işçiliğine zorlanan kadınlar Türkiye vatandaşı değildi. Seks işçiliğine zorlananlar arasında çocuklar da vardı.

Kadınların seks işçiliğine zorlandığı iller

Kayseri (2), Mersin (7), Tekirdağ (3)

Hukuki Süreç

Kadınları seks işçiliğine zorlayan yedi fail vardı. Hiçbiri tutuklanmadı.

(Bianet)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑