Makaleler

Published on Nisan 29th, 2023

0

Ey YSK napıyon? | Avrupa Demokrat


Almanya’da 10 bölgede kurulamayan sandıkların hesabı sorulmalıdır… YSK’nın yeni tarihini bekleyip, yine bir hayal kırıklığıyla karşılaşmamak için, kendi olanaklarınızın yanı sıra, şehir ve bölgelerdeki platformların seçmen taşıma olanaklarını kullanın, çevrenize de kullandırın!

Önceden açıklandığı gibi, Almanya’da bazı bölgelerde neden sandıkların kurulmaması tartışması sürüyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), sitesinde yayımladığı yeni bir kararla, kafaları daha fazla karıştırarak, vatandaşları da zor durumda bıraktı.

İki gün önce, 27 Nisan’da başlayan yurt dışında oy kullanma işlemleri sürüyor. Tam da bu aşamada gelen, “Önceden açıklandığı gibi, Almanya’da bazı bölgelerde neden sandık kurulmuyor?” açıklaması moral bozukluğuna yol açtı.

Dün, Avrupa Demokrat’ın da haberleştirdiği gibi, tam son gün gelişen durum şöyleydi:Türkiye’de 14 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte yurt dışı sandıkları da açılacak. Almanya’da 13 temsilcilikte kurulan sandıklarda Türkiye vatandaşları oy kullanmaya başladı. Üç fahri konsolosluğun bulunduğu Aachen, Bremen ve Regensburg’da ise sadece bu cumartesi, pazar ve pazartesi günü oy kullanılabilecek. Almanya, başkonsoloslukların bulunmadığı ancak Türkiyelilerin yoğun olarak yaşadığı (Bielefeld, Fulda, Limburg, Mannheim, Saarbrücken, Dortmund, Siegen, Ulm, Kiel) bölgelerde seçim sandığı kurulması için Türkiye’nin yaptığı başvuruyu ise reddetti.”

Edinilen bilgiye göre Alman makamları, diğer ülkelere seçim döneminde tanınan haklardan daha fazlasının zaten Türkiye’ye sunulduğunu ve bunun dışında üç fahri konsolosluk bölgesinde de oy vermeye izin verildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin talebini geri çevirdi. Almanya’nın reddetme gerekçelerinden biri de çok kalabalık seçmen grubunun olduğu, bu nedenle kaos oluşmasının istenmediği gösterildi.

            Bu durum, zaten çok zor koşullar altında faaliyet yürüten özellikle de muhalif seçim platformlarını derinden etkiledi. Haftalardır, hatta aylardır bu alanlarda faaliyet yürüten platformlar, kendilerini yeni duruma ayarlamaya çalışarak, en yakın konsolosluk bölgelerine otobüs bulma telaşına girdiler. Büyük emek ve çaba harcanarak, koşullar zorlanarak seçmenleri sandıklara taşıma telaşı başladı. Büyük bir azimle çalışan platformlar, yayımladıkları yeni duyurularla, otobüs tuttuklarını ve her koşulda seçmenlerini taşıma sözü verdiler. Söz vermekte de kalmayarak, bizzat otobüs kalkış yer ve saatlerini de duyurdular.

YSK ne yapmak istiyor?

YSK dün yeni bir açıklama yaparak, adı geçen ve “güya” izin verilmeyen yerlerde sandık için başvuru yapıldığı ve izin çıkması durumunda 6, 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde oy kullanılabileceği açıklamasında bulundu. YSK’nın resmi sitesinde yapılan bu açıklama, kafaları tekrar karıştırdı.

Yine, dün Artı TV’ye konuk olan ve seçim çalışmalarını değerlendiren CHP Yurtdışı Seçim Koordinatörü Yüksel Mansur Kılınç da bu yönde açıklama yapınca, sosyal medyada bu açıklama da hızla geniş yer buldu.

YSK’nın dün yayımladığı 2023/734 nolu yeni kararında “Bielefeld, Fulda, Limburg, Mannheim, Saarbrücken, Dortmund, Siegen, Ulm, Kiel şehirlerinde 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme günlerinin 6-7-8 Mayıs 2023 tarihleri olarak, belirlenmesine…” deniyor…

Vatandaş net açıklama bekliyor

            YSK’nın bu açıklamasından sonra, haliyle bir çok soru geliyor insanın aklına:

“Bu sandıkların kurulabilme olasılığı ne kadar?” ve “Seçmeni engelleme çabası mı var?”          

Dün Avrupa Demokrat’ın da “Akıllara takılan soru: Önceden açıklandığı gibi, Almanya’da bazı bölgelerde neden sandık kurulmuyor?” sorusu tüm çıplaklığıyla açıklanmalıdır.

Türk basınında yer alan “Seçmen sayısının en çok olduğu Almanya ise aldığı kararla şaşırttı” yorumları yapılırken, “Demokratik Almanya’dan şaşırtan karar” ve “Almanya’dan skandal karar” başlıkları atıldı. Bu yorumların daha önce, yani düne kadar niçin yapılmadığı ve konuya neden açıklık getirilmediği tartışma konusu. Bazı çevrelerden yapılan açıklamalarda ise, Türkiye tarafının geç kalmasından kaynaklı sorun oluştuğu belirtildi.

Dün de duyurduğu gibi, Avrupa Demokrat konuyu daha geniş araştırıp, konunun takipçisi olmaya devam edeceğini açıkladı.

Almanya’da 10 bölgede kurulamayan sandıkların ve seçmenlerin oy hakkının engellenmesi iki devletten de hesap sorulmalıdır.

Tüm seçmenlerden ricamız, sandıkların açılmasını duyuran YSK’nın bu açıklamasını rağmen, bölgelerindeki platformların duyurularını sosyal medyadan takip etmelidir. YSK’nın yeni tarihini bekleyip, yine bir hayal kırıklığıyla karşılaşmamak için, kendi olanaklarınızın yanı sıra, şehir ve bölgelerdeki platformların seçmen taşıma olanaklarını kullanın, çevrenize de kullandırın!


Avrupa Demokrat Yazı Kurulu – 29.04.2023

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑