Feminizm

Published on Ekim 5th, 2022

0

Fransalı aktrisler İran’a destek için saçlarını kesti

Fransalı sinemacı, müzisyen ve aktivistler İran’da Jîna Mahsa Amini’nin öldürülmesiyle başlayan protestolara destek verdikleri videoda, Çav Bella marşının Fransızcası çaldı.

İranlı yönetmenler Bahman Ghobadi ve Asghar Farhadi, Jîna Mahsa Amini’nin “ahlâk polis”lerince öldürülmesinin ardından İran’da başlayan protestolara destek çağrısı yaptı.

Türkiyeli sinemacılardan sonra Fransalı kadın ve LGBTİ+ sinemacı, müzisyen ve aktivistler de İranlı kadınlar ve İran halklarıyla dayanışma içinde olduklarını gösterdikleri bir video yayınladı.

Bianet’te de yer alan habere göre, Aralarında Charlotte Gainsbourg, Charlotte Rumpling, Juliette Binoche, Isabelle Huppert, Jane Brikin, Marion Cotillard, Pomme, Isabelle Adjani, Anne Le Ny, Alice Attal, Alexandra Lamy ve Pomme’un da bulunduğu sinemacı, müzisyen ve aktivistlerin destek videosundaki Jîna Mahsa Amini çizimi ise çizer Marjane Satrapi’ye ait.

Ne olmuştu?
Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini, erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlâk polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.
İran devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını açıkladı.
Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak, görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.
Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.
Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Amini’nin ahlâk polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.
VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑