Sosyalizm

Published on Ağustos 24th, 2023

0

İbrahim Okçuoğlu’nu kaybettik


Marksist Teori yazarlarından sosyalist yazar İbrahim Okçuoğlu, yakalandığı kanser hastalığı sonucu, bu sabah Berlin’de yaşama veda etti.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Avrupa Ezilen İşçiler Konfederasyonu (AVEG-KON) tarafından yapılan açıklamayı aşağıda veriyoruz:

İbrahim Okçuoğlu yoldaşımızı kaybettik

Türkiye ve Ortadoğu devrimci hareketinin bir çınarı yaşama veda etti.

24 Ağustos sabahı İbrahim Okçuoğlu yoldaşımız, yakalandığı kanser hastalığı sonucu yaşama veda etti. Marksist teoride ve siyasette büyük bir bilgemizi kaybettik.

İbrahim Okçuoğlu yoldaşımız, sayısız gençlik kamplarında verdiği eğitimleriyle birçok gençlik kuşağının “Selim Hocası” ya da “Doktor” yoldaşı oldu. Güler yüzlülüğü, şakacılığıyla, mütevaziliğiyle ve ideolojik bilgeliğiyle biliniyordu.

Yoldaşımızın yaşamı boyunca Marksist teorinin, ideolojinin ve siyasetin amansız savunucusu oldu. Kitaplarında, eğitimlerinde, panellerde ve seminerlerde sunduğu verileri istatistiklerle belgelemeyi tercih ediyordu. Daima Marksizmin somut bir bilim olduğunu ve gerçeklere dayandığını savunuyordu.

Konfederasyonumuz AVEG-KON’un veya yerel kurumlarının düzenlediği panellerde ve seminerlerde birçok kez sunumlar yaptı. Devrimin güncelliğinin ısrarlı savunucusuydu. Marksizmin, insanlığın yegâne kurtuluşu olduğuna derinden inanıyordu. Göçmen kadın ve erkek işçilerin sınıf kardeşleriyle ortak mücadelesinin neden gerekli olduğunu anlatmakta ısrar ediyordu.

Uluslararası buluşmalara katılarak devrimci çizgiye sahip çıktı. Rojava Devrimi’nin zaferinden sonra ICOR heyetiyle katıldığı Rojava ziyaretinde verdiği röportajda “Umutsuz tek bir insan görmedim” diyerek devrimin coşkusunu paylaşmıştı.

İbrahim Okçuoğlu yoldaşımız her yıl Ocak ayının ikinci haftasında Rosa Lüksemburg, Karl Liebknecht ve Lenin anısına yapılan LLL yürüyüşlerini kaçırmazdı. Onun için devrimin kartallarını anmak bir onurdu ve zorunluluktu. Sadece bu yıl hastalığı nedeniyle yürüyüşe katılamamanın hüznünü yaşamıştı. Ancak kendisi yürüyüş başlangıç yerine gelerek Almanya’nın dört bir tarafından gelen yoldaşlarıyla kucaklaşmıştı.

İbrahim Okçuoğlu yoldaşımızın yaşama veda etmesi bizim için büyük bir kayıptır. Onun bıraktığı mirasa ve değerlere sahip çıkarak onu anacağız ve yaşatacağız.  Başımızı dik tutarak devrim mücadelesinde ısrar edeceğiz!

İbrahim Okçuoğlu yoldaş, Rosa Lüksemburg ve Karl Liebknecht yoldaşların yattığı  Berlin Friedrichsfelde mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacaktır. Detaylı bilgiler somutlaştıkça sizlerle paylaşacağız.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON)

24.08.2023

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑