Latin Amerika

Published on Eylül 21st, 2021

0

Meksika’da her gün on kadın ve kız çocuğu katlediliyor

Uluslararası Af Örgütü raporuna göre, Meksika’da her gün on kadın ve kız çocuğu katlediliyor, yetkililer kadın katliamlarını bir sorun olarak görmüyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün dün yayınladığı rapor, hem şiddetin boyutunu hem de Meksikalı yetkililerin cinayetleri önleme veya çözme konusundaki rahatsız edici ilgisizliğini belgeliyor.

Justice on Trial adlı raporda, “Meksika soruşturma görevini ve dolayısıyla mağdurların yaşam haklarını ve kişisel bütünlüklerini güvence altına alma ve kadınlara yönelik şiddeti önleme görevini yerine getirmede başarısız olmaya devam ediyor” deniyor .

Raporda, “Kuzey Meksika’daki kadın cinayetleri ve soruşturma ve önleme konusundaki başarısızlıklar anekdot değil, daha ziyade ülkedeki daha geniş bir gerçekliğin parçasını oluşturuyor” deniliyor.

Meksika’da, 2020 yılında 3 bin 723 kadın cinayetini kaydedildi.  Bu cinayetlerin sadece yaklaşık 940’ı kadın cinayeti olarak soruşturuldu.

Af Örgütü’nün raporu, Mexico City’yi üç taraftan çevreleyen çetin banliyölerden oluşan Mexico eyaletine odaklandı. Son 10 yılda eski bir Meksika eyalet valisi olan Enrique Peña Nieto’nun sorunu görmezden gelmesiyle ünlendi.

Raporda, müfettişler tarafından göz ardı edilen kendi dedektiflik işlerini yürüten ailelerin vakaları incelendi. Çoğu durumda, yetkililer suç mahallerini kirletti veya kanıtları yanlış kullandı. Çoğu zaman kurbanların cep telefonlarından coğrafi konum bilgileri gibi ipuçlarını takip etmediler.

Uyuşturucu karteli şiddetinin yaygın olduğu eyaletlerde aktivistler, cezasızlık yaygın olduğu için kadın cinayetlerinin araştırılmadığını söylüyorlar.

Güneydeki Guerrero eyaletinde bir kadın hakları savunucusu olan Yolotzin Jaimes, “Bu saldırganların çoğu organize suç bahanesiyle koruma buluyor” dedi.

Querétaro eyaletinde bir kadın aktivisti olan Maricruz Ocampo ise, “Bu her zaman bir siyasi irade meselesidir. Valiler, eyaletlerinin imajları ve yatırımları konusunda endişe duyduklarından, genellikle bu tür hareketlere direniyorlar. Bir sorun olduğunu kabul etmeyi reddediyorlar” dedi.

Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador da sorunu küçümsemiş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde eylem yapan kadınları “muhafazakar” olarak damgalamış ve gösterileri karanlık bir elin manipüle ettiğini iddia etmişti.

Kadın katliamlarının devam etmesi, Meksika’daki kadın hareketinin son zamanlarda elde ettiği kazanımlarla tam bir tezat oluşturuyor. Ülkenin yüksek mahkemesi, bu ayın başlarında kürtajı suç olmaktan çıkarmıştı. 

(ANF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑