Türkiye

Published on Temmuz 30th, 2022

0

ODTÜ bileşenleri Rektörlük önünden haykırdı: Mezuniyetin yeri Devrim’dir

ODTÜ bileşeleri, Rektörlük önünde toplanarak yıllardır Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreninin iptal edilmesini protesto etti.

ODTÜ bileşenleri, atanmış rektörün ‘güvenlik’ gerekçesiyle yıllardır Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirilen mezuniyet törenini iptal etmesine karşı Rektörlük binası önünde bir araya geldi. Özgür ve demokratik üniversite taleplerini ifade eden bileşenler, 6 Ağustos’ta yapılacak mezuniyet törenine çağrıda bulundu.

Rektörlük önünde yapılan eylemde topluluklar ve bölümler pankartlarıyla alanda bulunurken sıkça  “Mezuniyet Devrim’de, ODTÜ’lüler eylemde” ve “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları atıldı.

Yapılan açıklamada, “Okulumuzda her sene büyük ilgi ve coşkuyla Devrim Stadyumu’nda gerçekleşen diploma töreni ve mezuniyet yürüyüşü, bu sene atanmış rektör tarafından ‘güvenlik gerekçesiyle’ engellenmiştir. Diploma törenlerinin ayrı ayrı bölümlerce yapılacağı duyurulmuştur. ODTÜ yönetiminin iptal gerekçesi olarak belirttiği güvenlik sorunu, öğrencilerin yıllardır bir araya gelerek taşıdığı pankartlar, rektöre yapılan protestolar ve atılan sloganlardır. Bunun bir güvenlik sorunu olarak yansıtılması hem özgür düşünce hakkına bir saldırıdır, hem de üniversite bileşenlerini marjinalleştirme çabasıdır. Ancak bizler biliyoruz ki, ODTÜ öğrencileri yıllardır sözlerini söylemekten sakınmamış, baskılara karşı gelmiştir. Bu sebeple atanmış rektör ve yönetiminin ‘güvenlik’ kaygısı bahanesi tarafımızca kabul edilemez” denildi.

Atanmış rektör ve yönetiminin üniversite bileşenlerini sürece dahil etmeden tepeden inme bir karar uygulamaya çalıştığı vurgulanan açıklamada, “Üniversiteler de dahil olmak üzere ülkenin her yerinde bu uygulamaları görüyor ve yaşıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nde mezuniyet töreni iptal ediliyor, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde konuşma yapan öğrenci sansürlenmeye çalışılıyor, konserler yasaklanıyor, yaşanılabilir bir ücret için bir araya gelen işçiler işten atılıyor, hakları için bir araya gelen her kesime baskılar sürüyor. Tüm bu baskılarla birlikte ODTÜ kültürünü yansıtan mezuniyet yürüyüşümüzün bu şekilde haksız bir kararla engellenmesi girişimi okulumuzun geleneğine, kültürüne, özerk ve demokratik yapısına karşı açık bir saldırıdır” ifadeleri kullanıldı.

“MEZUNİYETİ KAZANMAK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

“Başta 2022 mezunları olmak üzere arkadaşlarımızı ve tüm ODTÜ bileşenleri olarak Devrim’deki mezuniyetimizi kazanmak için mücadele ediyoruz ve sonuna kadar edeceğiz” denilen açıklamada  6 Ağustos günü rektörlüğün mezuniyeti yapmayı üstlense de üstlenmese de Devrim Stadyumu’nda düzenleyecekleri mezuniyetin gerçekleştirileceği vurgulandı.

Açıklamanın ardından Eşli Danslar Topluluğu’nun gösterisi ve halaylarla eylem sonlandırıldı.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑