Rusya

Published on Şubat 17th, 2022

0

Putin’in uzun masası mobilyacıları birbirine düşürdü

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Kremlin’de liderleri ağırladığı uzun masa, İspanya ve İtalya’daki iki mobilyacıyı birbirine düşürdü. Her iki mobilyacı da masayı kendilerinin yaptığını iddia ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna krizini görüşmek üzere Moskova’ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz’u ağırladığı uzun beyaz masa, İspanya ile İtalya’da iki mobilyacıyı karşı karşıya getirdi. İspanyol mobilyacı Vicente Zaragozá meşhur masayı kendi firmasını ürettiğini iddia etti. İtalyan mobilyacı Renato Pologna ise buna karşı çıkarak masanın yaklaşık 27 yıl önce kendileri tarafından yapıldığını söyledi.

İSPANYOL MOBİLYACI: ŞÜPHESİZ BEN YAPTIM

İspanya’nın Valencia kenti yakınlarında kendi adını taşıyan bir mobilya firmasının sahibi olan Zaragozá, masayı kendilerinin ürettiklerinden şüphe duymadıklarını söylüyor. Zaragozá, İspanyol radyosuyla söyleşisinde masanın kayın ağacından yapıldığını ve altın varaklarının bulunduğunu söyledi. 2002-2006 arasında Kremlin ve bazı eski Sovyet Cumhuriyetleri için özel mobilyalar ürettiklerini, Özbekistan Devlet Başkanı’nın mutfağını ve yemek odasını kendilerinin yaptığını anlatan Zaragozá, “Daha büyük ve daha güzel masalar da yapmıştık ama bu masanın fotoğraflarını görünce, bir İspanyol ve bir Valencialı olarak kıymetli bir iş yapmış olmaktan gurur duydum” dedi.

İTALYAN MOBİLYACI: YELTSİN’İN ONAY BELGESİ BİLE VAR, BEN YAPTIM

Ancak Zaragozá’nın bu sözleri, İtalyan mobilyacı Renato Pologna’nın tepkisini çekti. Como yakınlarında Oak isimli bir mobilya şirketinin sahibi olan Pologna, İtalyan basınına demecinde “Bakın bu, birkaç gündür duyduğum bir hikâye. Ne diyeceğimi bilmiyorum çünkü bu işi 1995-96’da yaptım. Masanın fotoğrafları, çoğu Rusça olmak üzere 2000’de yayımlanan resmi kitaplarda yer aldı. Kim olduğunu bilmediğim bu adam, masayı 2005’te yaptığını söylüyor. Dolayısıyla, bir şeyler birbirini tutmuyor” dedi. İtalyan mobilyacı, dönemin Sovyetler Birliği lideri Boris Yeltsin’in onayına dair belgeler ile sertifikaları olduğunu da ekleyerek, “Belki İspanyol mobilyacı başka bir yere konulan bir kopya yaptı, kim bilir” diye konuştu.

‘100 BİN EUROYA MAL OLDU’

“Masayı görür görmez tanıdım” diyen Pologna, “Yaptığım işler önemli bir şeyin arka planında yer aldığında hep çok heyecanlanıyorum. Umarım avaşa karşı şans getirir” ifadelerini kullandı. Pologna masanın büyük ölçüde meşe ağacından yapıldığını, altı metre uzunluğunda ve iki buçuk metre eninde olduğunu söylerken, üzerindeki altın varaklı süslemelerin de el yapımı olduğunu anlattı. Pologna, o dönem ödemeyi de İtalya’nın euro öncesi para birimi olan lire üzerinden aldıklarını söyledi. Buna göre masa o dönem ‘birkaç milyar’ lireye, bugünün parasıyla da yaklaşık 100 bin euroya mal oldu.

Putin’in Macron ve Scholz’u ağırladığı masa, liderlerin Ukrayna konusundaki kritik görüşmelerinin önüne geçmişti. Masa uzunluğu nedeniyle sosyal medyada dalga konusu olmuştu. Macron ile Scholz’un DNA’larının Rusya’nın eline geçmesini istemedikleri için PCR testi yaptırmadıkları, Putin’in de korona virüsü salgını nedeniyle ikili görüşmeler için böyle bir çözüm bulduğu belirtilmişti. (Duvar)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑