Kadın

Published on Ağustos 17th, 2022

0

Suudi Arabistan’da Twitter kullanan kadına 34 yıl hapis cezası

Suudi Arabistan’da Salma al-Shehab, Twitter hesabında muhalifleri ve aktivistleri takip edip, paylaşımlarda bulunduğu için 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Leeds Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına devam eden ve tatil için ülkesi Suudi Arabistan’a gelen 34 yaşındaki Salma al-Shehab, Twitter hesabından muhalifleri ve aktivistleri takip ettiği ve bu hesapların paylaşımlarını retweet ettiği gerekçesiyle 34 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İki çocuk annesi 34 yaşındaki Salma al-Shehab, ilk olarak “toplumsal huzursuzluğa neden olan ve ulusal güvenliği istikrarsızlaştıran” bir internet sitesini kullandığı için üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak savcıların itirazı üzerine temyiz mahkemesi, pazartesi (15 Ağustos) günü başka suçlamaları da inceledi ve al-Shehab’ın cezasını 34 yıla çıkardı. Öte yandan al-Shehab’a 34 yıl seyahat yasağı da verildi.

The Guardian’ın ulaştığı mahkeme belgelerinde, akademisyene yöneltilen suçlamalar arasında kamuoyunu huzursuz etmeye ve ulusal güvenliği istikrasızlaştırmaya çalışan Twitter hesaplarını takip etmek ve söz konusu hesaplardaki paylaşımları retweet ederek onlara yardım etmek yer alıyor.

Öte yandan Twitter’in yatırımcılarından biri olan Suudi Prens El Velid bin Talal, yatırım şirketi “Kingdom Holdnigs” üzerinden Twitter’ın hisselerinden yüzde 5’ine sahip.

Muhalif bir isim değil, az takipçisi var

Instagram’da 159 takipçisi bulunan Salma al-Shehab, kendisini “diş sağlığı uzmanı, tıbbi eğitimci, Leeds Üniversitesi’nde doktora öğrencisi, Princes Nourah bint Abdulrahman Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, eş ve oğullarının annesi” olarak tanımlıyor.

Salma al-Shehab ve ailesi

Twitter’da ise iki bin 597 takipçisi bulunan al-Shehab’ın genellikle coronavirüs salgını ile ilgili paylaşımlar yaptığı, bazen de küçük çocuklarının fotoğraflarını paylaştığı ve zaman zaman da sürgünde yaşayan Suudi muhaliflerin paylaşımlarını retweet ettiği görülüyor.

Al-Shehab, ilk olarak 2020 yılında tatil için memleketi Suudi Arabistan’a gelmişti. Daha sonra Suudi yetkililer tarafından sorgulanmak üzere çağrılan 34 yaşındaki al-Shehab, tutuklanmış ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılanmaya başlamıştı.

(Karınca)

Foto: kreatikar – pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑