Almanya

Published on Kasım 19th, 2021

0

Yazar Doğan Akhanlı Köln’de düzenlenen törenlerle uğurlandı

Berlin’de hayatını kaybeden yazar, insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, Köln’de düzenlenen törenlerle toprağa verildi.

31 Ekim’de yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle Berlin’de hayatını kaybeden yazar, insan hakları savunucusu Doğan Akhanlı, vasiyeti üzerine Köln’de düzenlenen törenlerle toprağa verildi.

İlk tören perşembe akşamı Alter Feuerwahe’de Akhanlı’nın ağabeyi, arkadaşları ve Türkiye-Almanya Kültür Forumu’ndan Osman Okkan ve yakın arkadaşı Albrecht Kieser yaptıkları konuşmalarda Doğan’la ilgili anılarını, politik çalışmalarını ve eserlerini anlattılar.

Köln Belediyesinin de aralarında olduğu bir çok kurum törene çelenk gönderdi. Salona giremeyen çok sayıda kişi töreni dışarıda kurulan ekrandan ve kafeteryadan izledi.

Türkiye’den ailesi adına törene katılan ağabeyi Erkan Akhanlı, Doğan’ın hayatında Şavşat akşamlarında ailecek okudukları kitaplardan Gazap Üzümleri’nin çok önemli olduğunu, tarım işçilerinin sömürülmesine kızan, üzülen annelerinin onları emekçilerin yanında yer almaya yönelttiğini söyledi. Doğan’a kapılarını açan, eserlerine değer veren Alman halkına ve törende bulunan herkese teşekkür etti.

Diğer konuşmalarda Doğan’ın kişilik özelliklerinden, direngenliği ve çalışkanlığından söz edildi. Henüz yayımlanmayan son eseri Medea’da Türkiye tarihinden üç kadını anlattığı belirtildi. Törene müzik refakat etti. Reklam

Bu sabah da Akhanlı’nın külleri Köln Melaten Mezarlığı’nda toprağa verildi. Defin törenine katılanlar, kısa bir konuşmanın ardından kortej halinde mezar yerine gittiler ve orada çiçekler, gül yaprakları ve nar taneleri atarak Doğan Akhanlı’ya veda ettiler.


Kayıp Denizler, Denizi Beklerken, Gelincik Tarlası, Kıyamet Günü Yargıçları, Madonna’nın Son Hayali, Babasız Günler gibi eserlerin sahibi olan Akhanlı, insan hakları alanındaki çalışmaları ile de biliniyordu. 64 yaşında Berlin’de hayata gözlerini yuman yazar, 2017 yılında Türkiye’nin talebi üzerine Interporün çıkardığı kırmızı bülten nedeniyle İspanya’da geçici olarak tutuklanmıştı. 

AKHANLI KİMDİR?

Doğan Akhanlı, 1957 Şavşat-Artvin doğumludur. Mayıs 1985 ile Eylül 1987 arasında Metris Askeri Cezaevinde siyasi nedenlerle tutukluydu. 1991 yılı sonunda Almanya’ya göç etti. İnsan haklarının savunulmasına yönelik ve ırkçılık karşıtı çeşitli kuruluşlarda görevler üstlendi. Almancadan Türkçeye çeviriler, radyolara programlar, edebiyat söyleşileri, okumalar yaptı ve edebiyat dergilerine yazılar yazdı.

Recherche International adlı kuruluşta araştırmacı ve yazar olarak çalışan Doğan Akhanlı’nın tarih ve hatırlama kültürü üzerine yaptığı projeler, Bündnis für Demokratie und Toleranz – Berlin (Demokrasi ve Hoşgörü Birliği – Berlin) tarafından da pek çok ödüle layık görüldü. Doğan Akhanlı’ya 2013 yılında „Pfarrer-Georg-Fritze“ İnsan Hakları Ödülü, 2019 yılında ise Goethe madalyası ile ödüllendirildi.

ROMANLARI

– Ona Sevdiğimi Söyle, Ankara 2016, Olasılık Yayınları
– Madonna’nın Son Hayali, Kanat Yayınevi, İstanbul, 2005; Olasılık Yayınları, Ankara, 2015, Almanca (Madonnas letzter Traum, Sujet Verlag, 2019 Bremen)[6]
– Fasıl, Telos, Telos, İstanbul, 2010
– Babasız Günler, Turkuvaz, İstanbul, 2007, Almanca (Die Tage ohne Vater, Kitap Verlag, 2016 Klagefurt)
– Kıyamet Günü Yargıçları, Belge, İstanbul, 1999, Almanca (Die Richter des jüngsten gerichts, Kitap Verlag, 2007 Klagefurt)
– Gelincik Tarlası, Belge, İstanbul, 1999
– Denizi Beklerken, Belge, İstanbul, 1998

TİYATRO ESERLERİ

– Annenin Sessizliği (2012)
Senaryo:
– Sarı Saten (Almanca /Türkçe, 2009, Sonfilm)
Çeviriler:
– Faile Dönüşüm, Erdal Şahin, Köln, 2013
– Talat Paşa Davası, (Tutanaklar ve Yorumlar) Istanbul, 2000

(Evrensel, Avrupa Demokrat)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑