Kadın

Published on Eylül 22nd, 2022

0

Kadınlar Mahsa Amini için sokakta: Jina’nın saç telleriyle mücadeleyi yeniden öreceğiz

Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto etmek için Türkiye’nin birçok yerinde eylem yapan kadınlar “Jina’nın saç telleriyle bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” dedi.

İran’da başörtüsü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınan ve uğradığı polis saldırı nedeniyle yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini için başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi de (HDP), Mahsa Amini için bir çok kentte sokağa çıktı.

Urfa merkez, Birecik, Halfeti, Suruç, Viranşehir, Hilvan ve Bozova ilçelerinde kadınlar eş zamanlı açıklama yaptı. Urfa Kadın Platformu, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde Amini için basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, İran protestolarında kadın direnişinin sembolü olan, kadınların saçlarından yaptıkları bayrak fotoğrafı ve pankartı taşındı.

‘Bu mücadeleyi yeniden öreceğiz’

Açıklamaya HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda platform üyesi katıldı.  Açıklamada konuşan Ayşe Sürücü, “İran’da iktidarda olan zihniyeti tanıyoruz. Aynı zihniyet Türkiye’de de iktidar. Ancak kadınlar mücadele etmeye devam ediyor. Jina’nın saç telleri ile bu mücadeleyi yeniden öreceğiz” dedi.

Antakya Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Mahsa Amini’nin öldürülmesini protesto etti. Açıklamada “Mahsa Amini için, özgürlüğümüz için, İran’da, Türkiye’de, Dünya’da isyandayız” pankartı açıldı.

Kadınlar saçlarını kesti

HDP İskenderun İlçe Örgütü binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya İskenderun Emek ve Demokrasi Güçleri ile çok sayıda partili katıldı. Açıklama sonrası kadınlar İran’da başlayan ve kadınların direnişini ve isyanını simgeleyen saç kesme eylemini gerçekleştirdi. Kadınlar saçlarını keserek İran rejimini protesto etti.

‘Kadın düşmanlığı sonunuzu getirecek’

HDP Dersim İl Örgütü de Sanat Sokağı’nda açıklama yaptı. Açıklamada “Kadın düşmanlığı sonunuzu, kadın dayanışması devrimi getirecek” yazılı pankartı açıldı. Açıklamayı HDP Dersim Kadın Meclisi adına İl yöneticisi Esma Ataş yaptı. Amînî’nin cenaze töreninde kadınların toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını söyleyen Ataş, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Kadınlar Mahsa Amini için Hakkari, Yüksekova, Batman, Siirt, Malatya ve Adıyaman’da aynı amaçla açıklama yaptı.

(Karınca)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑