Basın-Yayın

Published on Mayıs 2nd, 2021

0

Kurtuluş Belgeler 7. Kitap çıktı! – Kitaplar Avrupa Demokrat’ta

Kurtuluş Belgeler 7. Kitabı 390 sayfa olarak çıktı. “Kurtuluş Belgeler” ve “Sosyalist Ahlak Devrimci Tavır”, “Sosyalist İdeolojik Eğitim”, “Kurtuluş-Yazıları” olmak üzere PDF formattaki toplam 10 kitabın linkini aşağıda bulabilirsiniz.

1 Mayıs’a yetiştirmek için özel çaba harcanarak 30 Nisan’da yenisi çıkan belge kitapların hepsine, bu linklere tıklayarak, isterseniz hemen okuyabilir ve indirerek, arşivinize alabilirsiniz. Devamının geleceği “Hazırlık Grubu” tarafından da açıklanan belgelerinin yenileri çıktıkça, buraya yüklemeye devam edeceğiz.

Avrupa Demokrat Gazetesi olarak, özellikle yazı kurulumuzun büyük çoğunluğu Kurtuluş geleneğinden gelmektedir. Bu nedenle, bu belgelere özel ilgimizin olduğu aşikardır. Ama bu ay birinci yılını dolduran ve büyük ilgiyle takip edilemeye devam edilen Avrupa Demokrat Gazetesi, internet sitesiyle ve facebook sayfasıyla, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da tüm devrimci- demokrat, ilerici ve yurtsever çevrelere aynı mesafede durmaya devam edecek. Bu “sansüre inat” ve “sosyalist demokrasi” anlayışımızın olmazsa olmazıdır.

İyi okumalar…


30 Nisan’da çıkan Kurtuluş Belegeler-7 ile ilgi olarak “Çalışma Grubu”nun açıklamasını aşağıda veriyoruz:

KURTULUŞ BELGELER 7. KİTAP

Değerli dostlar, yoldaşlar,

KURTULUŞ BELGELER dizisinin 7. kitabı da hazır. Belgelerin aktarımı ummadığımız bir ilgi topladı ve takdirle karşılandı. Elbette böylesi bir moral destek hepimizin enerjisine yeni güçleri de kattı. Ve bu çalışmada yer alan arkadaşlar olarak hepimiz ilginiz için teşekkür ederiz. Bu, bizim için gerçekten büyük bir destek, çünkü bu çalışmaya ilgi, tarihe ilgi, emeğe saygı ile eş anlamlıdır. Ve bu kez bu 7. Kitabı 1 Mayıs’a sunduk.

Nice 1 Mayıs’larda omuz omuza el ele ve devrimin bütün renklerini kucaklayarak, devrim sloganlarının coşkusuyla birlikte yer almak umuduyla…

Saygılar.

KURTULUŞ Belgeleri Dizini Çalışma Grubu.


7. Kitaptaki “Sunuş” da olduğu gibi aşağıda veriyoruz:

SUNUŞ

Bu çalışma, KURTULUŞ olarak tarih sahnesine çıktığımız politik yaşam tarihlerimizin prensip olarak ilk on yıllarla sınırlanmış bir dönemine ilişkin belgeleri kapsamaktadır. Doğal olarak hepimiz 1970 ortalarında birçok konuda bugünkünden farklı düşüncelere sahiptik. Bugün bu düşüncelerin kısmen ya da bütünüyle değişmiş olması, diyalektiğin kaçınılması mümkün olmayan bir yasasıdır.

O dönemin tartışmalarını yansıtmaya çalışan ve en fazla 80’li yılların belki de sonlarına kadar süren bir dönemi, o dönemlerde yazıya geçmiş (belgelenmiş), ve en azından iç sirkülasyonlarında tartıştırılmış belgeleri yorumsuz olarak aktarmayı hedefliyoruz. Ama elbette bu çaba, gelecekte yapılacak yorumların sağlamlığını sağlamak içindir.

Tabi ki, ilk kuruluş yıllarındaki bileşimin değişimi sonrasında, sonradan TKKKÖ adını sürdüren KURTULUŞ adlı gruptan ayrılmış olan yoldaşlarımızın ayrılık süreçleri içerisinde oluşturdukları yeni konum ve düşüncelere de (Tekoşin, Kurtuluş Örgütü, Sosyalist İşçi ve benzeri örgüt, grup ya da bağımsızlara) BELGELER dizisinin sonlarına doğru yer vererek, “kurulanın-yaşananın-dağılanın” nasıl bir içerik olduğunu araştırmak isteyen arkadaşlarımıza kaynak sunmuş olacağız.

Yayınlar, (bu sürenin sonlarına doğru ortaya çıkan yayın organları kanalıyla da önceden aktarılmış olduğu için) yoğunluğu giderek azalarak TKKKÖ olarak varlığını devam ettiren siyasal yapının 5. Konferans Belgelerinin aktarımı sonrasında bu çalışma, amacını yerine getirmiş olacaktır.

Bu dizide Avrupa’ya yönelik çalışmalarımız da yine bütünü belgeler üzerinden 2 ya da 3 kitabı oluşturacaktır.

Elinde söz konusu döneme ilişkin ve bu çalışmada aktarılmamış Belge niteliğine sahip yazı, dergi, kitap, gazete, bildiri, afiş, iç sirkülasyon yazısı vb, bulunduran arkadaşlar bunların bir kopyasını ileterek (ya da orijinalini iletip kopyasını kendinde tutarak), ileride bu tarih süreci üzerine yapılacak çalışmalara da bugünden kaynak zenginliğine katkı vermiş olur.

Bu çalışma, geçmişe ait politik içerikli olmayan tartışmaların, kişisel nitelik taşıyan çatışmaların bugün de körüklemesine hizmet edecek kışkırtıcı çabalara kendi yayını içerisinde izin vermeyecektir.  İflas eden bakkalın eski hesapları karıştırarak iflastan kurtulmaya çalışması yerine, eski ilişkilerin değerlendirilerek yeni açılımlar yapılabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle, Belgeler dizisinde aktarılan süreçlere bugünden yapılan yorum ya da bugünün düşünceleri içerisinden taraf olmaya çalışan yazılar bu çalışmada aktarılmayacaktır. Aktarılan bu tür yazılar, belgelere katkı sağlayacağı inancıyla gerekli olursa “belki” ileride bir ek kitap halinde düzenlenebilir.

Bu çalışma bittikten sonra Hollanda’da (Amsterdam) çalışmalarını sürdüren Sosyal Tarih Enstitüsü’nün (USTE) Türkiye Koleksiyonları Bölümü’ne aktaracağımız BELGELER’in eksiksiz olması, sadece kendi emeğimize saygının bir ifadesi olmayıp, bu mücadelede yer almış ama bedenlerini daha o yıllarda vermekten çekinmemiş yoldaşlarımızı yaşatmanın da bir yöntemi olacaktır.

SON OLARAK: Mahkemelerde yapılan politik Savunma’larımızı tamamlamaya çalışıyoruz. Ne var ki elimizde az sayıda savunma var. Lütfen bu türden çabalarımızı yoğunlaştırarak bundan sonraki çalışmaya şimdiden katkı sunun. Bunun için:

1- Mahkemelerde verilen politik savunmaları çoğaltmak için sizler de bölgenizde bu çabanın gönüllü sürdürücüleri olun, bu tür belgeleri araştırın, bulup çıkartın ve bize iletin lütfen.

2- Mücadele içerisinde kaybettiğimiz yoldaşlarımıza ilişkin kişisel bilgiler, ortak anılar; ya da bu yoldaşımızın eşi, çocuğu ya da mücadelesine saygıyı yaşatmış aile çevresi varsa onlara ilişkin bilgileri, hatta iletişim adreslerine kadar aktarın. Unutmayalım: Onların bize emanet bıraktığı onuru yaşatmak ancak onun düşünce ve duygularını yaşatmakla olabilir. Bu nedenle onları rahatsız etmeden, onlarla iletişim kurabilmenin çabasını yoğunca sürdürmeliyiz.

Buna hepimizin, bizi çok derinden zorlayan nedenleri var.

Son olarak: Bu kitapta devrimci mücadelemizde kaybettiğimiz değerli yoldaşımız Adil GÜNEŞER’in albüm çalışması üzerine bir örnek vermek istiyoruz:

Adil GÜNEŞER yoldaşımızın ölüm tarihinde bir yanlışlık vardı. Düzeltmek için uğraşırken, koskoca bir dünya ile, koskoca yaşam örnekleriyle, duygularla, inançla yani insana özgü her şeyle buluştuk: Ailesi ile kurduğumuz ilk kontakta aile bizi bağrına bastı. Yüreğiyle konuştu. “Neredeydiniz bu zamana kadar? demedi, “nasılsınız, iyi misiniz?” diye sorup bağırlarına bastılar. Belki de hak etmediğimiz halde ilk kez duydukları sesimizde yaşattılar kaybettikleri canları. “Abimin sesine benziyor sesin” cümlesinin içine Harun’un hazinesinin bile karşılayamayacağı bir ödülle ödüllendirdiler kardeşlerinin yoldaşını. Bir değil, onlarca kalbi uzattılar sığınmamız için içine. Ve bunca yıldır aramayışımızı açıklayamamanın utancıyla biraz kızararak da olsak, onur duyarak, cesaret yüklenerek Adil’lere sığınarak affımızın kabulünü isteyerek halklarımızdan,

“Kadılar müftüler fetva yazarsa…
İşte kemend, işte boynum, asarsa…
İşte hançer, işte kellem, keserse…
Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan!

diyerek ellerinden öptük Adil’in anasının şahsında tüm yoldaşlarımızın analarının.   


İletişim:
aycicek@gmx.net
(e-mail adresinizi iletirseniz kitaplar gönderilebilir.)
https://avrupademokrat.com/
(Gazeteden, doğrudan pdf format olarak indirebilirsiniz.)
İsmail Yıldırım: (+ 90) 0532 163 05 27
Basılı kitap olarak isteyenler bu telefona bildirebilirler.)
Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑