Türkiye

Published on Eylül 29th, 2022

0

Türkiye’deki İranlı kadınlar siyah çarşaflarını yaktı

Protestolara destek veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da İstanbul Valiliği önünden İran Konsolosluğu’na doğru sloganlarla yürüdü.

İran’da Mahsa Jîna Amini’nin öldürülmesinin ardından İran’da başlayan protestolara,  İranlı kadınlar İstanbul’un İran Başkonsolosluğu önünden destek verdi.

Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, İranlı kadınlar, Masha Amini’nin fotoğraflarıyla ‘diktatöre ölüm’, ‘Jin jiyan azadi’ ve ‘kahrolsun İran hükümeti’ sloganları atıyor.

İran’da zorunlu olan siyah başörtüsünü yanlarında getiren kadınlar, önce yaktı sonra yere atarak ezdi.

Protestolara destek veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da İstanbul Valiliği önünden İran Konsolosluğu’na doğru sloganlarla yürüdü.

“Yobazların fikirleri saçlarımızın tellerinde boğulacak”

İran İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen basın açıklamasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim konuştu. Ataselim, şöyle dedi:

 “İran bize çok uzak diye düşünmeyin. Bizler mücadele edeceğiz, bu gidişatı durduracağız. İran’daki rejimi kendilerine rehber edinenler bilsin ki bizler kıyafet dayatmasının olmadığı laiklik için mücadele edeceğiz. Sonuna kadar direneceğiz. Türkiye’de de çokça baskıyla karşılaşıyoruz.

“Bugün burada durdurulmamız da bunun bir örneğidir. Onların yobaz fikirleri saçlarımızın tellerinde boğulacak. Hepsini saçlarımıza gömeceğiz. Bu gördüğün saçtan bayrak var ya, İran’da, dünyada ve Türkiye’de kadınların özgürlük mücadelesinin bayrağı olacak. Sonuna kadar dalgalanacak.”

Ne olmuştu?

Doğu Kürdistan’ın Sakız kentinden başkent Tahran’a akrabalarını ziyarete gelen 22 yaşındaki Mahsa Amini, erkek kardeşinin kullandığı aracı durduran ahlak polisince gözaltına alınmıştı. Kardeşine, nasihat edilip serbest bırakılacağı söylenerek götürülen genç kadının, gözaltına alındıktan iki saat sonra komaya girdiği ve kaldırıldığı hastanede öldüğü ortaya çıktı.

İran devlet televizyonu Amini’nin dövüldüğü iddialarını yalanlayarak, polisin genç kadını “nasihat etmek ve eğitmek” üzere karakola götürdüğünü ve orada kalp krizi geçirdiğini söyledi. Amini’nin akrabaları, kadının herhangi bir kalp rahatsızlığı olmadığını açıkladı.

Devlet televizyonu bir polis karakolunda Amini olduğu söylenen bir kadının oturduğu koltuktan bir yetkiliyle konuşmak üzere kalktıktan sonra yere düştüğünü gösteren güvenlik kamerası kayıtları yayınladı. Ancak, görüntülerden kadının Amini olduğu doğrulanamadı.

Amini’nin dövülerek öldürüldüğü yolunda sosyal medyada yayılan iddialarını reddeden Tahran emniyeti ise konuyla ilgili açıklamasında, “Ayrıntılı araştırmalara göre, Amini’nin araca alınması sonrasında ve tutulduğu karakolda fiziksel bir temas olduğunu” reddetti.

Ancak, İran’ın yarı resmi Fars haber ajansı, Mahsa Amini’nin ahlak polisince dövülmesi nedeniyle komaya girdiğini duyurdu.

VoA’nın haberine göre genç kadının karakolda ölümünü eleştiren sosyal medya yorumcuları arasında, sözünü sakınmamasıyla tanınan reformcu eski milletvekili Mahmud Sadıki, Ayetullah Ali Hamaney’i olayla ilgili kamuoyuna açıklama yapmaya çağırdı.

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑