Güncel

Published on Kasım 23rd, 2022

0

“Albashır’ın üç kardeşi IŞİD için savaşırken öldü”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Abdi, Taksim’deki patlamanın faili olarak tutuklanan Ahlam Albashır’ın IŞİD ile bağlantılı bir aileden geldiğini ve üç erkek kardeşinin IŞİD saflarında savaşırken öldüğünü iddia etti.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) komutanı Mazlum Abdi, Al-Monitor haber sitesinden Amberin Zaman’ın sorularını yanıtladı.

Taksim’de 13 Kasım’da altı kişinin hayatını kaybettiği patlama ve Türkiye’nin kuzey Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarına yönelik saldırılarına ilişkin soruları yanıtlayan Abdi, “Bombayı yerleştirdiği için tutuklanan kadının üç kardeşi IŞİD için savaşırken öldü” dedi.

Abdi, Taksim’deki patlama ve patlamanın faili olarak tutuklanan Ahlam Albashır ile ilgili özetle şu iddialarda bulundu:

“Suriyeli muhalif gruplar” iddiası

“Bence bu, Türk hükümetinin bize karşı savaşa zemin hazırlamak için tasarladığı bir provokasyon eylemiydi. Birçok araştırma yaptık ve saldırının Türkiye’nin kontrolünde faaliyet gösteren Suriyeli muhalif gruplar tarafından gerçekleştirildiği sonucuna vardık.

“Örneğin, bombayı yerleştirdiği için tutuklanan kadının [Ahlam Albashir] IŞİD ile bağlantılı bir aileden geldiğini tespit ettik ve bu bilgiyi ilk kez medyaya ifşa ediyorum. Kardeşlerinden üçü IŞİD için savaşırken öldü. Biri Rakka’da, diğeri Menbiç’te ve üçüncüsü Irak’ta öldü. Diğer bir erkek kardeş ise Afrin’deki Türkiye destekli Suriye muhalefetinin komutanı.

“[Ahlam Albashir] Üç farklı IŞİD savaşçısıyla evlenmişti ve ailesi Halepli. Bombalama olayıyla kesinlikle hiçbir ilgimiz yok ve böyle bir politikamız da yok.”

“Türkiye’nin asıl hedefi Kobanî”

SDG komutanı Abdi, Türkiye’nin olası kara operasyonu hakkında bir soruya, “Son zamanlarda Menbiç’ten bahsediyorlar ama asıl hedeflerinin Kobanî olduğuna inanıyoruz. Kobanî, Kürtler için son derece semboliktir” dedi:

“Türkiye’nin Ekim 2019’da ele geçirdiği bölgelere Azez’i (Fırat’ın batısı) bağlaması açısından stratejik öneme de sahip bir bölge.

“Heyet Tahrir el-Şam’ın (HTŞ) Afrin’in bazı bölgelerini ele geçirmesi bize karşı ortak koordineli bir saldırı için potansiyel hazırlıklara işaret ediyor. Türkiye bunları Menbiç ve çevresine yönelik bir operasyonda kullanmak isteyecektir.

“Eğer bir kara işgali olursa, bunun nedeni bu iznin verilmiş olması veya (Rusya ve ABD’nin) sessiz kalmayı seçmesidir.”

Abdi, Türkiye’ye karşı “intikam eylemi” yapmayacaklarını belirterek, “Topraklarımızı savunmayı, topraklarımızın içinde bize saldırırlarsa Serekaniye’de Azez’de, Afrin’de, Cerablus’ta savaşmayı planlıyoruz. Türkiye ile Türk topraklarında savaşmaya niyetimiz yok” diye ekledi. (bianet – SD)


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑